Úterý 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Bez práce je nejméně lidí za 22 let. Nezaměstnanost klesla na 2,6 %

Investice 10.06.2019 | 10:12 0 Komentářů

V květnu nezaměstnanost v České republice klesla na 2,6 procenta z dubnových 2,7 procenta. Bez práce v pátém měsíci letošního roku bylo 200 675 lidí, tedy nejméně od května 1997. Volná pracovní místa přibyla a jejich nabídka stále převyšovala počet nezaměstnaných. Ke konci května bylo úřady práce evidováno 346 552 volných míst. Údaje zveřejnil Úřad práce ČR.

Signály z trhu práce zatím nijak nenaznačují, že by ekonomika výrazně zpomalovala. Počet volných pracovních míst opět vzrostl, i když přece jen pomaleji, než tomu bylo v předchozích letech. I tak je jich skoro 347 tisíc a na jednoho člověka bez práce tak v průměru připadají hned dvě místa. Pokud bychom počítali jen s lidmi, kteří si práci hledají a jsou ochotni do ní nastoupit, tak už jsme skoro na hodnotě 4,“ uvedl Petr Dufek z ČSOB.

Míra nezaměstnanosti by měla zůstat na nízké úrovni po celý letošní rok. Jsou sice patrné kusé známky poklesu zaměstnanosti v některých segmentech průmyslu, avšak podmínky na trhu práce celkově nadále zůstávají z hlediska zaměstnance nadprůměrně příznivé. Míra nezaměstnanosti tak za celý letošní rok vykáže úroveň 2,9 procenta, mírný nárůst ji pak ovšem čeká právě v roce 2020. V letošním roce už ovšem zvolní mzdová dynamika. Mzdy letos porostou reálně o čtyři procenta, zatímco loni rostly reálně tempem 5,9 procenta. V posledním čtvrtletí roku 2019 průměrná mzda poprvé v historii atakuje úroveň 36 000 korun,“ předpovídá Lukáš Kovanda, hlavní analytik Czech Fund.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.