Pondělí 26. července. Svátek má Anna.

Berňák by si po Aribnb mohl došlápnout i na investory do P2P půjček

Investice 14.08.2018 | 15:52 0 Komentářů

Do hledáčku berňáku by se po Airbnb podle odborníku mohli dostat i lidé, kteří investují a vydělávají prostřednictvím tzv. P2P půjček. Tisícovkám investorů, kteří zapomněli své výdělky přiznat a zdanit, hrozí kromě doměření daně i penále.

„Kontrolní akce Finanční správy ČR zaměřená na poskytovatele ubytování prostřednictvím platformy Airbnb byla očekávatelným krokem. Již 11. 10. 2017 zveřejnila finanční správa postup, jakým by měly být příjmy dosažené prostřednictvím platformy Airbnb zdaněny, čímž dala jasně najevo, že se uvedenou problematikou zabývá,“ vrací se k nedávné kontrolní akci Jiří Žežulka, bývalý šéf Finanční správy, nyní daňový expert poradenské společnosti APOGEO.

Například společnost Zonky, která zprostředkovává půjčky mezi lidmi tzv. P2P půjčky, již propojila více než 34 tisíc lidí. Zhruba 10 tisíc z nich jsou investoři, kteří podle rizikovosti vydělávají tří až osm procent ročně. Investoři ale kromě platby poplatků musí své příjmy přiznat a zdanit. Pokud tak neučiní, hrozí může finanční úřad daň doměřit a požadovat i penále.

„Finanční správa už dokonce vydala stanovisko ke zdanění takzvaných participací, jak se správně označují investice na Zonky,“ upozorňuje Jiří Žežulka. Zdanění se týká té části splátek z půjček, která převyšuje investované prostředky a investorské poplatky.

„Pokud ale daňový subjekt podá přiznání sám bez výzvy správce daně, může se zákonným sankcím zcela nebo částečně vyhnout,“ radí Jiří Žežulka.

Zdroj: Tisková zpráva FAEI.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.