Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Benzín a nafta výrazně zlevňují

Ceny pohonných hmot klesly u tuzemských čerpacích stanic díky zlevňující ropě o desítky haléřů. Pokles by měl podle analytiků pokračovat.

Cena benzinu Natural 95 klesla v uplynulém týdnu průměrně o 74 naléřů na 29,48 koruny za litr, nafta zlevnila rovněž o 74 haléřů na 30,44 koruny za litr. "Pokles cen nafty by měl být o něco výraznější, přičemž u některých čerpacích stanic bychom se již mohli dočkat nafty za cenu pod 30 Kč za litr," říká Petr Čermák ze společnosti Colosseum.

Za cenu pod 30 korun za litr byly pohonné hmoty naposledy k dostání počátkem loňského listopadu. Ceny klesly ve všech krajích, benzin nejvíce zlevnil v Jihočeském a Plzeňském kraji, zhruba o 90 haléřů, nafta klesla o korunu v Karlovarském kraji.

Ceny ropy klesají s menší poptávkou, na kterou má vliv finanční krize a obavy s recese. Negativně se na její ceně projevil i růst zásob v USA. Na situaci reagují zástupci zemí sdružených v organizaci OPEC, který svolal mimořádné zasedání k projednání současné situace. "Je velmi pravděpodobné, že členové přistoupí k výraznějšímu snížení produkce, což by mohlo podpořit cenu," dodal Čermák.

Zdroj: ČTK, CCS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.