Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Benzin a nafta v Česku dál zlevňují. Nejdražší jsou v Praze

Investice 13.11.2014 | 12:33 0 Komentářů

Na pokles cen pohonných hmot působí další zlevňování ropy.

Benzin a nafta v Česku dál zlevňují. Nejdražší jsou v Praze

Praha – Pohonné hmoty v České republice dál zlevňují. Nejprodávanější benzin Natural 95 během minulého týdne zlevnil o 18 haléřů na průměrných 35,72 koruny za litr. Litr nafty motoristé natankují za cenu 35,33 koruny, což je o 11 haléřů méně než minulou středu.

Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot dlouhodobě sleduje.

Nejlevnější benzin je na východě Čech

Benzin a nafta zůstávají nejdražší v Praze. Litr naturalu stojí v hlavním městě průměrně 36,72 koruny, naftu tamní čerpací stanice nabízí v průměru za 36,74 koruny za litr.

Více než 36 korun zaplatí řidiči za litr benzinu také v Jihomoravském kraji a na Vysočině. Průměrná cena nafty je ve všech regionech s výjimkou Prahy pod šestatřicetikorunovou hranicí.
    
Vůbec nejlevnější je nafta v Královéhradeckém kraji, kde stojí průměrně 34,63 koruny za litr. Jen o haléř více zaplatí řidiči v sousedním Pardubickém kraji. Nejlevnější benzin je k dostání právě v Pardubickém kraji, litr se prodává průměrně za 34,95 koruny. Je to o 39 haléřů méně než před týdnem a zároveň jde o jediný region, kde se průměrná cena benzinu dostala pod 35 korun.

Produkce ropy převládá nad spotřebou

Na pokles cen pohonných hmot působí další zlevňování ropy. Například americká lehká ropa se nyní pohybuje na ceně kolem 76 dolarů za barel, ještě na konci července přitom stála 100 dolarů za barel. Severomořská ropa Brent se zase ve čtvrtek ocitla na svém pětiletém minimu, když se její cena dostala pod 80 dolarů za barel.

„Důvodem je obrovský přebytek produkce nad spotřebou. Kartel OPEC uveřejnil zprávu, že v říjnu snížil svoji produkci o 0,2 milionu barelů na 30,25 milionu barelů denně, což je stále nad těžební kvótou na úrovni 30 milionů barelů denně,“ upozorňuje analytik společnosti Colosseum Boris Tomčiak.

Podle Tomčiaka budou ceny benzinu i nafty v Česku klesat i nadále, i když v důsledku slabé koruny už jen mírně. „Spotřebitelé však mohou ušetřit výběrem levné čerpací stanice. Kupříkladu v Praze je rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší pumpou více než pět korun,“ dodává analytik.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.