Neděle 20. června. Svátek má Květa.

BCPP: minimální objemy, výrazné ztráty

Svátek a uzavřené trhy v USA a Velké Británii měly dnes neblahý vliv na aktivitu investorů a potažmo také na výkonnost téměř všech titulů.

Poté, co americké trhy zaznamenaly minulý týden největší týdenní propad za poslední čtyři měsíce kvůli ztrátám bank, dalšímu nesnižování úrokových sazeb a rostoucí ceně ropy, nenašli dnes investoři odvahu k nákupům akcií. Obzvláště když v USA a Velké Británii jsou dnes trhy uzavřené kvůli svátku. Patrné to bylo již před obchodováním v Evropě, kdy asijské trhy zaznamenaly největší ztráty za posledních šest týdnů.

Podprůměrný objem 856 milionů korun (průměr za poslední rok je 3,5 mld. korun) a ztráty většiny titulů, i indexu PX (-0,8 %), to je výsledek dnešního obchodování na pražské burze.

Nejaktivnějším a prakticky jediným výrazněji posilujícím titulem byly akcie Komerční banky (+1,2 %), která zajistila více než třetinu dnešních celkových objemů na BCPP (293 milionů korun). Dnes byl totiž poslední den obchodování s nárokem na dividendu (180 korun) a pozitivně mohlo zapůsobit rovněž vyjádření finančního ředitele banky o tom, že banka nepozoruje pokles poptávky po bankovních službách. Druhým titulem, který dnes neskončil v červených číslech je developer ORCO (0,08 %).

Poraženým dnes vévodily akcie AAA Auto, které ztrácejí už týden a dnes opět ztratily přes pět procent (-5,32 %). Důvodem k výprodejům bylo nejspíše oznámení o očekávané ztrátě za první kvartál letošního roku, i když ta by neměla být tak výrazná jako na konci roku 2007.

Výraznou ztrátu zaznamenala také Erste Bank (-1,86 %), přes jedno procento se pak propadly také akcie ECM (-1,56 %), Unipetrol (-1,18 %), Philip Morris (-1,14 %) a VIG (-1,07 %).

Neveselá nálada vládla i na ostatních trzích střední Evropy s výjimkou Polska (WIG +0,20 %, BUX -1,13 %, ATX -0,76 %). Na západoevropských burzách byly výsledky poněkud lepší, i když ani zde se nedá mluvit o živém obchodování a optimistické náladě investorů (DAX +0,17 %, CAC +0,08 %).

Zdroj: Patria, Fio, BCPP, Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.