Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Baumax opustí pět zemí, v Česku ale zůstane

Investice 27.03.2014 | 11:29 0 Komentářů

Odchod z Rumunska či Turecka má zachránit společnost před finančními potížemi. Majitel kromě toho chce prodat také uměleckou sbírku za desítky milionů eur.

Baumax opustí pět zemí, v Česku ale zůstane

Vídeň – Řetězec hobbymarketů Baumax má před finančními potížemi zachránit odchod z pěti východoevropských trhů, Česka se to ale netýká. Informovala o tom rakouská agentura APA.

Jako součást nového plánu na finanční sanaci společnosti se Baumax rozhodl zrušit dceřiné společnosti ve Slovinsku, Chorvatsku, Rumunsku, Bulharsku a Turecku. Celkem se tak uzavře 41 poboček společnosti. Odprodejem jejich majetku chce Baumax umořit alespoň část svých závazků.

Po jednání o odprodeji cenné umělecké sbírky rakouskému státu má jít o další pokus majitele Baumaxu Karlheinze Essela o záchranu společnosti.

Prodej uměleckých děl nestačí

Kromě Rakouska tak bude společnost působit již jen v Česku, na Slovensku a v Maďarsku, kde vlastní celkem 53 hobbymarketů. V domovském Rakousku provozuje 66 poboček, Česko je s 24 prodejnami druhým největším trhem Baumaxu.

Již v pondělí agentury informovaly o tom, že se 74letý Essel snaží v rámci sanace firemních financí prodat svou sbírku téměř sedmi tisíc uměleckých předmětů.

Jedná se o díla současných autorů z Rakouska a mnoha dalších zemí v celkové odhadované hodnotě 86 milionů eur (téměř 2,4 miliardy Kč). Mezi nejvýznamnější jména v jeho sbírce patří například Friedensreich Hundertwasser, Georg Baselitz, Markus Lüpertz nebo Gerhard Richter.

Společnost se údajně dostala do potíží právě kvůli nízkým tržbám východoevropských dceřiných společností. V současnosti Baumax zaměstnává kolem 8900 osob, z toho zhruba 5000 mimo Rakousko.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.