Pátek 30. července. Svátek má Bořivoj.

Barclays zaplatí rekordní pokutu

Banky 27.11.2015 | 14:48 0 Komentářů

Britská banka Barclays si v letech 2011 – 2012 příliš zjednodušila kontrolní procesy. Díky tomu nyní musí zaplatit rekordní pokutu 72 milionů liber (2,8 miliardy korun).

Banka si dohodla transakci pro své bohaté a politicky angažované klienty. Obchod století, který činil 1,9 miliardy liber (73,2 miliardy korun) se však příliš nepovedl. Banka věděla, že mezi klienty jsou vlivné, politicky angažované osoby. Nicméně neprovedla standardní procedury a naopak je urychlila.

U politicky exponovaných osob existuje nebezpečí, že by mohly využívat svého postavení k osobnímu prospěchu. Banky v Británii i jinde na světě musejí při jednání s těmito klienty dodržovat přísnější pravidla.

Strategií banky Barclays bylo požadovat informace, pouze když to bylo naprosto nezbytné, a nesnažit se tyto klienty ‚dráždit‘ mnoha požadavky,“ uvedl Úřad pro finanční etiku (FCA).

Banka se s klienty i dohodla na nezveřejňování jejich údajů. Podrobnosti o klientech a jejich transakcích nebyly počítačově evidované a byl pro ně pořízen speciální sejf. Pakliže, by se data klientů dostala ven, musela by jim banka vyplatit 38 miliónů liber jako odškodné.

Barclays zašla až moc daleko, aby vyhověla zákazníkovi,“ uvedl FCA, který totožnost klientů v tomto případu nezveřejnil, ani u nich nezjistil podíl na trestné činnosti.

Zdroj: Aktualne.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.