Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Banky profitují z růstu úrokových sazeb. Jejich čistý zisk stoupl na téměř 44 miliard korun

Investice 24.09.2018 | 15:54 0 Komentářů

V České republice tuzemským bankám během prvního pololetí meziročně stoupl souhrnný čistý zisk o 300 milionů na 43,9 miliardy korun. Vyplývá to z dat České národní banky.

Koncem června byla bilanční suma sektoru 7,4 bilionu korun, což je od začátku roku nárůst o 440 milionů korun.

Podle údajů ČNB zisk z finanční a provozní činnosti bank stoupl meziročně o dvě miliardy na 94,3 miliardy korun. Úrokové výnosy bank se zvýšily o 10,4 miliardy na 81,8 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí jim vzrostly o 400 milionů na 22,4 miliardy korun.

Zvýšení úrokových sazeb bankám prospělo

Banky v letošním prvním pololetí vydělaly na zvýšení úrokových sazeb ČNB. Zvýšení sazeb se promítlo hlavně do cen hypoték a dalších úvěrových produktů.

Loni většina bank vydělala na kurzových operacích v souvislosti s ukončením devizových intervencí. To znamená, že ani růst úrokových sazeb některým bankám letos nestačil k tomu, aby dokázaly zopakovat loňské zisky.

Největší tuzemskou bankou v polovině letošního roku byla těsně ČSOB. Disponovala aktivy v celkové výši 1,44 bilionu korun. „V závěsu“ za ní skončila Česká spořitelna s aktivy čítajícími 1,43 bilionu korun. Na třetím místě se k 30. červnu umístila Komerční banka, s aktivy za 1,11 bilionu korun. Všechny ostatní banky už měly k danému datu aktiva za méně než bilion,“ doplnil Lukáš Kovanda, hlavní analytik Czech Found.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.