Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Banky posílají ekonomiku do mínusu

Podle odhadů českých bankovních analytiků skončí domácí ekonomika v letošním roku v záporných hodnotách. Píše o tom dnešní E15.

Podle některých analytiků můžeme být svědky nejhlubší krize v dějinách samostatné České republiky. Problémem je, že propad zahraničních zakázek je příliš strmý a recese je spíše importovaným problémem.

Nejhůře vidí vývoj HDP analytici Komerční banky, kteří odhadují propad o 1,6 %. Raiffeisenbank očekává pokles o 1,2 %. Rovněž analytici v ČSOB přistupují k revizi své, doteď spíše optimistické předpovědi růstu o jedno procento, na pokles.

Česká spořitelna zůstává optimistická a očekává růst o jedno procento. Ještě větší optimisté sedí na Ministerstvu financí, které stále očekává růst o 1,4 %. Ministr rezortu nicméně připouští, že pokles ekonomiky nelze vyloučit.

ČNB prozatím předpovídá růst 2,9 %, ovšem pesimistická prognóza počítá s růstem o půl procenta. Guvernér ČNB Zdeněk Tůma navíc připouští, že ekonomika na tom bude hůře, než je prozatimní oficiální předpověď.

Zdroj: ČTK, E15

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.