Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Banky jsou pod tlakem, jejich zisky klesají

Banky 21.11.2016 | 12:58 0 Komentářů

Výnosy z úroků a poplatků bankám klesají a tak se musí čím dál více poohlížet po jiném zdroji příjmů než je ten klasický. Důvodem je především konkurenční boj a nízké úrokové sazby.

Pravidelné nárůsty zisku letos zachránily jednorázové příjmy především díky prodeji podílů jednotlivých bank v kartové asociaci Visa Europe.

Výnosnost bankovního kapitálu snižuje kombinace nadměrné regulace a nízkých úrokových sazeb,“ komentuje vývoj na trhu Vladimír Jeřábek, člen představenstva Komerční banky. Bankám klesá takzvaná čistá úroková marže, která je rozdílem mezi sazbou, za niž si banky na trhu obstarávají peníze, a sazbou, za kterou pak klientům poskytují úvěry. Nepříznivý vývoj potom peněžní instituce alespoň částečně vyrovnávají rostoucími objemy poskytnutých úvěrů. Na výnosech z poplatků a provizí se pak nepříznivě projevuje silná konkurence na trhu.

Náklady na dohled nad dodržováním nových pravidel se zvyšují, jak v podobě potřeby vytváření nových pracovních míst, tak ve zvýšeném objemu práce pro stávající zaměstnance,“ vysvětluje Iva Baranová z advokátní kanceláře KPMG Legal, která se zaměřuje na finanční sektor.

Zdroj: iHned.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.