Sobota 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Banky dají na spoření maximálně dvě procenta

Banky 28.08.2019 | 15:17 0 Komentářů

Banky disponují dostatečným množstvím peněz. Úrokové sazby zvyšují pouze v případě, kdy chtějí nalákat nové zákazníky. Navíc mohou jednoduše navýšit zisk u ČNB.

Banky mají v současnosti dostatek peněz a nic je nenutí zvyšovat úrokové sazby. S nabídkou vyšší než dvě procenta se prakticky nesetkáte. Pro banky je výhodnější vložit peníze do ČNB. Spoléhají se na to, že jim klienti nezběhnou ke konkurenci. „Většina bank má víc vkladů, než kolik dokáže rozpůjčovat, a proto zdánlivě nemá potřebu přetahovat nové střadatele. Že všechny peníze, pro které nemají aktuálně využití, uloží za dvě procenta u ČNB, banky klientům samozřejmě neříkají,“ podotýká komentátor Hospodářských novin Luděk Vainert.

Creditas a Moneta nabízejí sazbu na spořícím účtu dvě procenta. Žádná jiná banka v ČR takto vysoké úroky nemá. U Creditasu je dvouprocentní úrok podmíněn vkladem do 1,5 milionů korun. Tato sazba je součtem základní sazby 1,1 % a bonusu 0,9 %. Moneta poskytuje dvouprocentní sazbu jen na vklady do jednoho milionu korun. Ostatní banky se této sazbě pouze blíží (Expobank 1,6 %, Trinity Bank 1,58 % nebo Hello Bank 1,5 %.

Současná repo sazba u centrální banky činí právě dvě procenta, a proto je pro banky výhodnější uložit nevyužité peněžní prostředky do ČNB. Navíc vklady znamenají i náklady, jako je pojištění vkladů apod. Vainert k tom dodává: „Jestliže ale rozdíl dosahuje jeden procentní bod nebo víc, těžko pro to najít jiné vysvětlení než dominanci velkých bank. A částečně také apatii typického klienta, kterého poslední roky naučily dobrý úrok nečekat a nevyžadovat, protože si zatím nevšiml, že se podmínky zásadně změnily.“

Zdroj: Peníze.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.