Neděle 20. září. Svátek má Oleg.

Banky budou muset pro udržení ziskovosti jít do většího rizika

Banky 14.04.2016 | 08:56 0 Komentářů

V době dlouhodobě nízkých úrokových sazeb je pro banky ve střední a východní Evropě současná ziskovost neudržitelná. Konkurence bankám nedovoluje zvyšovat zisky z poplatků. Podle expertů agentury Moody´s budou muset v příštích letech  jít pro vyšší zisky do riskantnějších spotřebitelských půjček či masivního úvěrování menších společností. 

„Předpokládáme, že klima nízkých úrokových sazeb vytrvá v regionu střední a východní Evropy zhruba dalších 12 až 18 měsíců, což bude znamenat značný tlak na ziskovost bank. V tomto časovém horizontu proto očekáváme změny úvěrové politiky, a to především ve směru k nezajištěným spotřebitelským úvěrům a financování malých a středních podniků, které jsou spojeny s vyššími maržemi,“ řekl na pražské konferenci Moody’s Investor Service analytik Arif Bekiroglu.

Banky se zaměřují zejména na financování bydlení. „Zvláště české banky se v současné době snaží prodávat především hypotéky. Zde by mohlo dojít k problémům, neboť ceny nemovitostí jdou v současné době prudce vzhůru a prasknutí bubliny může být bolestné,“ zdůrazňuje portfolio manažer Consequ Vojtěch Železný.

Podle Moody´s mají především české, slovenské a polské banky dostatečné zdroje na poskytování rizikovějších úvěrů. „Solidní kapitalizace těchto bank umožňuje navýšit úvěrování bez toho, aby banka musela hledat dodatečné zdroje na kapitálových trzích,“ dodává Arif Bekiroglu. České banky se s rozpůjčovanými vklady kolem 80 procent řadí v Evropě k zemím s nejnižší hodnotou.

Zdroj: E15.cz 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.