Čtvrtek 02. prosince. Svátek má Blanka.

Bankovní rada se v novém složení přihlásila ke stávající politice

Investice 05.08.2016 | 16:39 0 Komentářů

Kurz české měny se v průběhu týdne pohyboval jeden až dva haléře nad efektivní hladinou kurzového závazku (27,02 CZK/EUR). Na konci týdne pak znovu začal na kurzový závazek narážet. Nicméně slabá aktivita na devizovém trhu větší tlak na kurzový závazek nepřinesla. 

Česká národní banka tento týden zasedala v novém složení již pod vedením J. Rusnoka. Ke změně měnové politiky ani očekávání ohledně konce kurzového závazku nedošlo. I nová prognóza centrální banky zůstala bez výraznějších změn. Zasedání se tak obešlo bez tržní reakce.

Tento týden přinesl již první dvě srpnové statistiky. V pondělí byl zveřejněn červencový PMI, který se propadnul pod hranici padesáti bodů a předpovídá tak slabší výkon českého průmyslu. Naopak růst maloobchodních tržeb ukazuje, že spotřebitelé neztrácejí apetit utrácet. Jejich kupní síla je podpořena klesající nezaměstnaností, rostoucími mzdami i slabým cenovým růstem.    

Začátek příštího týdne nabídne hned několik zajímavých údajů. Pondělní data by měla ukázat pouze pozvolný růst průmyslové výroby (+2,7 % y/y), vysoké přebytky zahraničního obchodu (+21 mld. CZK) a propad stavebnictví (-4,6 % y/y). Tento vývoj má jednoho společného jmenovatele. Tím je pokles investiční aktivity v tomto roce. Ta nevytváří dostatečnou poptávku v průmyslu, který před poklesem zachraňuje hlavně poptávka po autech ze zemí eurozóny. Nízká poptávka po investičních statcích brzdí i dovozy. Naopak vývozy tento rok rostou zejména díky automobilovému sektoru. Stavebnictví se pak propadá zejména kvůli nedostatku veřejných investic do infrastruktury.

Pokles aktivity se však zatím nedotýká trhu práce. Sezónně očištěná nezaměstnanost pokračuje v poklesu a očekáváme, že mírně ztratila i v červenci. Na druhou stranu však budou působit sezónní faktory, protože v červenci pravidelně na trh práci přicházejí čerství absolventi. Podíl nezaměstnaných by tak měl vzrůst z 5,2 % na 5,3 %. 

Meziměsíční růst cen podle nás i v červenci zůstal utlumený. Ceny na čerpacích stanicích po třech měsících znovu mírně klesly a sezónní pokles očekáváme i u cen potravin. Růst cen ostatních položek byl podle našeho odhadu pouze mírný, a tak celkově podle nás ceny přidaly pouze 0,1 %. Nicméně efekt statistické základny pomůže inflaci odrazit se ode dna. Oproti 0,1 % v červnu by za červenec měla vykázat 0,3 %.

VIKTOR ZEISEL
Economist
Investment Banking

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.