Sobota 15. května. Svátek má Žofie.

Bankovní podřízené dluhopisy přitahují investory

Investice 25.09.2019 | 10:14 0 Komentářů

Moneta Money Bank vydala dvoumiliardovou emisi podřízených dluhopisů s desetiletou splatností a ročním úrokem 3,3 procenta. K podobnému kroku přistoupily v nedávné době i jiné české banky, které si tak posilují kapitál a reagují na nové regulatorní požadavky. 

„Dluhopisy byly vydány za účelem posílení a optimalizace kapitálové pozice banky. Banka si touto novou emisí zároveň dopředu otestovala svou schopnost emitovat relevantní kategorii dluhopisů,“ uvedla zástupkyně Monety Zuzana Filipová. Dvoumiliardovou emisi skoupily tuzemské investiční a penzijní fondy.

Unijní regulace připouští, aby vydáním dluhopisů s charakterem podřízeného dluhu banky optimalizovaly svůj kapitálový profil. V závěru roku 2017 emitovala tento typ bondů PPF v hodnotě čtyř miliard korun, vloni nástroje využila například Equa bank.

Pro banky by držení vlastního kapitálu bylo o něco dražší, a tak je emise podřízených bondů cestou, jak relativně levně dostát unijní regulatorice. „Hlavním důvodem emisí bude naplnění nových pravidel s názvem MREL,“ uvedl ekonom KPMG a bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.

V případě bankrotu banky budou přednostně uspokojeni ostatní věřitelé, což může pro investory představovat určité riziko. Podle Roberta Mocka z firmy RM Advisory se však s ohledem na mnohem vyšší riziko korporátních dluhopisů menších firem jedná o zajímavý nástroj přinášející investičním fondům pevný výnos.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.