Středa 16. června. Svátek má Zbyněk.

Bankomaty jsou v Česku 25 let. Počet výběrů poprvé neroste

Investice 28.11.2014 | 19:57 0 Komentářů

Zatímco v roce 2013 se uskutečnilo 183 milionů výběrů, za tři čtvrtletí letošního roku pouze 135 milionu výběrů. V Česku je 4460 bankomatů.

Bankomaty jsou v Česku 25 let. Počet výběrů poprvé neroste

Praha – S rostoucím rozšířením platebních karet v Česku přibývá rovněž bankomatů, jejichž počet trvale roste o několik set kusů ročně. Na konci září jich bylo v tuzemsku již 4460. Vyplývá to z údajů Sdružení pro bankovní karty. Dlouholetý růst počtu transakcí, které na bankomatech lidé uskutečňují, se ale letos zastavil. První bankomat zahájil v tehdejším Československu provoz pro veřejnost před 25 lety.

„Bankomaty jsou stále nedílnou součástí života moderního člověka. Vývoj za první tři čtvrtletí letošního roku však naznačuje jejich nižší využívání proti minulosti. Očekáváme, že v roce 2014 poprvé klesne meziroční počet výběrů z bankomatu i celková částka, kterou Češi vyberou,“ říká regionální manažer Visa Europe pro ČR Marcel Gajdoš.

Zatímco v roce 2013 se uskutečnilo 183 milionů výběrů, za tři čtvrtletí letošního roku je to pouze 135 milionů výběrů. Důvodem tohoto poklesu je podle Gajdoše především fakt, že Češi se již naučili platit kartou přímo v obchodě. Stále více prodejců totiž instaluje platební terminály. „Podobný trend pozorujeme i v ostatních zemích včetně sousedního Slovenska nebo Německa,“ dodal.

Průměrná částka výběru z bankomatu nejprve rostla z 2105 Kč v roce 2000 až na 3746 Kč v roce 2008, pak setrvale mírně klesala až na 3640 Kč v 2013. Na růst průměrné částky výběru mělo podle výkonného ředitele Sdružení pro bankovní karty Romana Kotlána vliv zejména zavedení vyšších poplatků za výběr hotovosti v bankomatech obsluhovaných jiným provozovatelem než vydávající bankou.

V roce 2013 bylo v Česku 417 bankomatů na milion obyvatel, zatímco v roce 2008 jen 338. V roce 2011 jich bylo již 401 a předloni 423. Nejvíce bankomatů v této kategorii má Španělsko, kolem 1350. Z hlediska hustoty bankomatů na geografickou oblast je v ČR 56 bankomatů na kilometr čtvereční.

Co bude dál?

Bankomaty zprostředkovávají nyní vedle výběrů peněz i informace o zůstatcích, umožňují zadávat platební příkazy a slouží jako marketinkový kanál pro propagaci bankovních produktů. Podle odborníků se funkce bankomatů v budoucnu rozšíří o další služby.

Nyní převažuje výběr hotovosti a dotaz na zůstatek účtu. Doplňující služby, jako dobíjení mobilů či příkazy k úhradě, jsou jen dalšími z alternativ.

„Budoucnost bankomatů v Česku vidím ve spuštění služeb, které mimo ČR už dávno fungují, například výběr z bankomatů bez platební karty jen na základě doručeného kódu či požadavky z mobilní aplikace, převod peněz z (jakékoli) karty na hotovost, rychlý výdej hotovosti z nebankovních zdrojů. A spuštění bezkontaktních snímačů pro výdej hotovosti, tedy třeba výběr hotovosti mobilem,“ nastínil další vývoj šéfredaktor serveru Měšec.cz Dalibor Z. Chvátal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.