Neděle 16. května. Svátek má Přemysl.

Bankéři jsou pod tlakem, nemají prémie a drahá auta

Investice 27.03.2009 | 10:34 0 Komentářů

Politici tlačí na snížení prémií

Vídeň/Paříž – Čtyři nejvyšší šéfové francouzské banky Société Générale, vlastníka Komerční banky, se vzdají akciových opcí, které si sami přidělili. A vedení Rakouské národní banky zase musí vrátit své pronajaté limuzíny BMW a Mercedes a přesednout do levnějších vozů značky Audi A6.
Bankéři tak čelí stále většímu tlaku politiků a veřejného mínění na to, aby se i oni v době krize chovali skromně. A to zvlášť v případech, kdy jejich peněžní ústavy dostávají kvůli špatné hospodářské situaci pomoc z peněz daňových poplatníků.
Otázka morálky
Nově potvrzený generální ředitel finančního koncernu ING Jan Hommen vyzval na dvanáct set manažerů firmy, aby se vzdali svých prémií za minulý rok. „Je to otázka morálky,“ řekl ředitel. Za rok, v roce 2010, by podle něj měl začít platit systém, podle kterého se prémie budou vyplácet jenom ve chvíli, kdy bude ING v zisku.
Firma zveřejnila plány, podle nichž má na prémiích vyplatit 300 miliónů eur. To ale vyvolalo pobouření: ING totiž hospodařila se ztrátou 729 milionů eur a nizozemská vláda firmě musela poskytnout pomoc ve výši 10 miliard eur.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.