Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Banka Zuno je na prodej, po čtyřech letech má stále ztrátu

Investice 20.01.2015 | 13:26 0 Komentářů

O možném prodeji internetové banky se hovoří přinejmenším od poloviny roku 2013. Nyní její majitel odeslal konkrétní nabídku možným zájemcům.

Banka Zuno je na prodej, po čtyřech letech má stále ztrátu

Praha – Internetová banka Zuno je na prodej. Po čtyřech letech je stále ztrátová a rakouská skupina Raiffeisen Bank International se jí rozhodla zbavit. Informují o tom Hospodářské noviny, které mají k dispozici takzvanou iniciační nabídku rozeslanou případným zájemcům.

O možném prodeji banky nebo sloučení s tuzemskou Raiffeisenbank, která je pro ni sesterskou společností, se hovoří přinejmenším od poloviny roku 2013.

Zuno v Česku vystřídala během krátké doby několik šéfů. „Zuno je samostatné a nebude se ani integrovat, ani prodávat, ani zavírat. Máme tři roky na to, být v zisku,“ říkal před rokem její nový šéf Peter Lakata v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

„Pro klienty banky se nemění vůbec nic. Všechny služby, kampaně, aktivity a projekty Zuno pokračují,“ řekl Vladimír Michna, mluvčí banky. Raiffeisen Bank International se k prodeji Zuno podle něj rozhodla v důsledku vývoje na evropských bankovních trzích. Příchod případného nového investora prý banka vnímá jako příležitost k dalšímu růstu.

Nízkonákladová banka Zuno začala působit v roce 2010 na Slovensku, kde má nyní 140 tisíc klientů, o rok později vstoupila na český trh, kde zatím získala zhruba 90 tisíc klientů. Původně avizovaný vstup do Polska či Maďarska pak zrušila. Internetová banka měla v Česku jedinou „kamennou“ pobočku, jejíž provoz ale později omezila.

Zuno lákala na slušně úročený spořicí účet, který oproti konkurenci umožňoval osvobození výnosů od daně. O tuto výhodu ale přišel poté, co ministerstvo financí zpřísnilo pravidla. Podobně jako další nové banky nabízí Zuno i běžný účet s nulovými či nízkými poplatky za základní služby.

Podle Hospodářských novin je ale Zuno hlavní bankou jen pro část svých klientů. Většina jich proto využívá jen málo služeb, takže z nich banka nemá dostatečné příjmy. Citelným handicapem je fakt, že se Zuno neprosadilo na trhu s úvěry. Dokázala rozpůjčovat jen sedm procent získaných vkladů. V době levných peněz se tak dotování nadstandardně úročených vkladů, na něž banka získávala nové klienty, stalo přítěží.

Zájemci o banku s necelými dvěma stovkami zaměstnanců mají na podání nezávazné nabídky čas do poloviny února. Poté vybraní uchazeči dostanou možnost provést hloubkovou prověrku údajů, tzv. due diligence.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.