Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Banka Lehman Brothers podala žalobu na společnost Marubeni

Investiční banka Lehman Brothers zažalovala japonskou společnost Marubeni kvůli podvodu ve výši 352 milionů dolarů. Banka z podvodu podezírá bývalé zaměstnance Marubeni.

Investiční banka Lehman Brothers dnes zažalovala japonskou obchodní společnost Marubeni o 352 milionů dolarů (tedy přiblilžně 5,6 miliardy Kč).

Podle prvních informací banka podezírá dva bývalé zaměstnance společnosti Marubeni z podvodu. Podezřelí údajně přesvědčili zástupce banky Lehman Brothers, aby se podílela na financování domnělých kontraktů firmy Marubeni s nemocnicemi. Když však banka na konci února vyžadovala platbu, kterou měla v rámci dohody o financování obdržet, odmítla společnost Marubeni peníze vyplatit s odůvodněním, že kontrakty byly padělané. 

"Předpokládá se, že podvod byl těmito zaměstnanci zosnován na úkor několika finančních institucí a dalších stran, včetně banky Lehman Brothers," uvedl mluvčí společnosti Lehman pro Asii a Tichomoří Matthew Russell.

Pokud by se potvrdilo podezření americké investiční banky, pravděpodobně by se podle agentury Reuters jednalo o jeden z nejdůmyslnějších firemních podvodů od roku 2001 a pádu energetické společnosti Enron. Akcie firmy Marubeni se dnes propadly o 6,6 procenta.

Zdroj: Fio, burzovní společnost, Patria Online, ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.