Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Bakalovy RPG Property a Domus zahájily úpis svých akcií

Investice 24.04.2014 | 14:58 0 Komentářů

Orientační cena akcie v primární nabídce Domusu byla stanovena na 16,50 – 20,50 eura. Firma hodlá emisí získat asi 38 milionů eur.

Bakalovy RPG Property a Domus zahájily úpis svých akcií

Londýn – Společnost RPG Property a její dceřiná realitní firma Domus dnes zahájily úpis svých akcií. Jejich akcie po něm vstoupí na amsterodamskou burzu, uvedla agentura Reuters.

RPG Property vlastní investiční společnost BXR českého podnikatele Zdeňka Bakaly a je mateřskou firmou RPG Byty, správce bytů po těžařské společnosti OKD.

Orientační cena akcie v primární nabídce Domusu byla stanovena na 16,50 – 20,50 eura. Firma emisí získá podle Reuters asi 38 milionů eur (zhruba miliardu korun). RPG Property prodá 9,9 milionu svých stávajících akcií, což představuje 55 procent jejího akciového kapitálu.

RPG Byty je největším soukromým provozovatelem nájemního bydlení v Česku a v Moravskoslezském kraji spravuje zhruba 44 000 bývalých bytů těžební společnosti OKD. Prostřednictvím RPG Byty vlastní tyto byty skupina BXR. Bakala na počátku měsíce oznámil, že z BXR odchází kvůli vnitřním sporům.

Primární emisi zajišťuje JPMorgan

Podle dřívějšího sdělení mluvčího RPG Byty nebude mít vstup Domusu na burzu na správce bytů žádný vliv. RPG Byty získala byty od své mateřské firmy spoluvlastněné Bakalou RPG Industries, která je koupila v roce 2004 spolu s OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě převodu nabídne byty přednostně dosavadním nájemníkům za netržních podmínek, což se ale nestalo.

Primární emise akcií Domusu má na starosti americká banka JPMorgan. BXR, která koupila Domus v roce 2006, má i po primární nabídce zůstat minoritním akcionářem společnosti.

Domus uvedl, že hrubá hodnota jeho majetku na konci loňského roku činila 894 milionů eur. Zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) činil 57 milionů eur.

Upozornění vydavatele: Spoluvlastníkem firmy BXR je Zdeněk Bakala, který vlastní také Centrum Holdings, vydavatele deníku Aktuálně.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.