Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Babišův audit: U faktur za 16 miliard chybí doklady k tendru

Investice 05.06.2014 | 10:34 0 Komentářů

Prověrku hospodaření Babiš provedl na všech ministerstvech, která řídí hnutí ANO.

Babišův audit: U faktur za 16 miliard chybí doklady k tendru

Praha – Ministerstva vydala 16 miliard korun za zakázky, k nimž chybí doklady o jejich vysoutěžení.

Vyplývá to z auditu, který ministr financí nechal udělat na šesti resortech spravovaných hnutím ANO. Kromě financí jde o spravedlnost, obranu, dopravu, životní prostředí a místní rozvoj.

Podle jeho náměstka pro audit Lukáše Wagenknechta by měla ministerstva zvážit přesoutěžení pochybných zakázek. „Vidím tam potenciál v řádu miliard korun,“ uvedl Wagenknecht.

Wagenknecht také upozornil, že za poslední čtyři roky proběhlo na ministerstvech 86 kontrol NKÚ. Kontroloři přišli mimo jiné na to, že resorty obchodují s firmami, které nemají žádné zaměstnance nebo jsou v insolvenci.

„V pěti případech se dokonce proplácely faktury firmám, které měly ukončenou činnost,“ dodal náměstek.

Více tiskáren než zaměstnanců

Jedním z hlavních problémů, na které Wagenknecht upozornil již dříve, jsou nákupy ministerstev. Jednotlivé resorty za stejné věci platily různé částky – například ministerstvo obrany pořídilo vůz Škoda Octavia průměrně za 400 tisíc, ministerstvo životního prostředí o 200 tisíc dráž.

Dále vyšlo najevo, že ve skladu ministerstva financí leží nepoužívané notebooky za statisíce korun nebo že úřad má více tiskáren než zaměstnanců.

Ministr financí zvažuje možnost podat na viníky trestní oznámení, konkrétnější ale být nechtěl. Zatím trestní oznámení padlo kvůli rozdávání drahých dárků ve Státní tiskárně cenin.

Centrální nákupy a průhledné společnosti

Andrej Babiš chce proto zavést společné nakupování pro všechna ministerstva. Centrálními nákupy a sloučením některých smluv se podle ministerstva financí dá ušetřit až 227 milionů ročně. Z toho 190 milionů může přinést využívání Centrálního registru administrativních budov.

Dále by podle Babiše měl stát obchodovat pouze s firmami s jasným vlastníkem. „My se tím na ministerstvu financí budeme řídit a budeme to chtít i po našich ministrech. A doufáme, že koaliční partneři budou postupovat stejně,“ dodal Babiš.

Hospodaření se ovšem prověřovalo pouze u resortů ANO, lidovečtí a sociálnědemokratičtí ministři se do společného auditu nezapojili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.