Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Babišův Agrofert kupuje maďarského výrobce oleje

Investice 15.04.2014 | 16:42 0 Komentářů

Akvizice má rozšířit portfolio holdingu také o slunečnicový olej.

Babišův Agrofert kupuje maďarského výrobce oleje

Praha – Skupina Agrofert, jejímž majitelem je ministr financí Andrej Babiš (ANO), koupí maďarského výrobce slunečnicového oleje, firmu NT Group. Obě strany se dohodly na akvizici s tím, že detaily nebudou sdělovat.

Převzetí zemědělské firmy, jejíž tržby loni překročily 140 milionů eur (3,8 miliardy korun), musí ještě schválit maďarský antimonopolní úřad.

Od vstupu Babiše do vrcholné politiky jde o první významnou zahraniční akvizici skupiny.

Agrofert v současnosti vyrábí řepkový olej v továrně Preol v Lovosicích, akvizice NT Group pro firmu znamená významný krok v rozvoji jejích aktivit ve střední Evropě a rozšíření portfolia také o slunečnicový olej.

Společný výzkum a vývoj

„NT Group se během posledních let vypracovala v důležitého a kvalitního producenta slunečnicového oleje v Maďarsku,“ uvedl člen představenstva a šéf divize fúzí, akvizic a korporátního financování skupiny Agrofert Libor Němeček. Obě firmy by do budoucna měly také sdílet znalosti, výzkum a vývoj.

 „V NT Group byly nebo jsou od roku 2008 realizovány významné investice, které umožnily zajistit si silnou pozici na trhu jedlých olejů,“ doplnil také spoluvlastník a generální ředitel NT Group Miklós Friebert.

Společnost je podle něj v dobré kondici a zisková. Pro další rozvoj však potřebovala najít silného a solidního investora. Díky podpoře Agrofertu bude schopna expandovat na nové zahraniční trhy.

Agrofert v Maďarsku v současnosti vlastní pekárny Ceres a firmy obchodující se zemědělskými komoditami IKR Agrár a Agrokémiai Devécseri. Skupina má významné investice také v dalších zemích, zejména v Německu a na Slovensku.

Tuzemské akvizice

Skupině Agrofert vzrostly loni podle předběžných výsledků nekonsolidované tržby o 15 procent na rekordních 236 miliard korun. Hrubý zisk očištěný o výnosy z přijatých dividend naopak klesl o 26 procent na 5,7 miliardy korun. Růst tržeb byl z větší části dosažen nově začleněnými společnostmi.

Z nich se dařilo především německým pekárnám Lieken, mediální skupině Mafra, výrobci a dodavateli zemědělských technologií Farmtec a producentovi dřevěných obalů Jilos.

Český antimonopolní úřad minulý týden informoval, že Agrofert chce koupit jednoho z největších producentů vajec v ČR, společnost Česká vejce z Velkých Pavlovic na Břeclavsku, a Drůbežárnu Osík, Litomyšle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.