Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Babiš: Stát může zvýšit filmové pobídky na 800 milionů korun

Investice 08.05.2015 | 21:01 0 Komentářů

Na letošek má zatím Státní fond kinematografie k dispozici jen částku 500 milionů korun.

Babiš: Stát může zvýšit filmové pobídky na 800 milionů korun

Praha – Stát by mohl podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) zvýšit letošní filmové pobídky ze schválených 500 na 800 milionů korun.

Ministr to řekl České televizi (ČT). Pobídky, které umožňují vracet filmařům 20 procent nákladů prokazatelně utracených v tuzemsku, by tak byly stejně vysoké jako loni, kdy do Česka přilákaly investice za více než čtyři miliardy korun.

„My bychom potřebovali ještě více, ale těch 800 milionů je, myslím, reálných,“ řekl Babiš ČT. Na letošek má zatím Státní fond kinematografie k dispozici 500 milionů korun, ale ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) již dříve uvedl, že se podle něj podaří částku zvýšit.

Podobná státní podpora je zavedena i v dalších evropských zemích. Vedoucí České filmové komise Ludmila Claussová nedávno uvedla, že tuzemský systém sice funguje, ale je málo flexibilní. Český pobídkový systém se totiž otvírá jen jednou za rok. Ten, kdo se nestihne v lednu přihlásit, musí počkat na další termín, nebo odejde natáčet jinam.

V Česku se loni natáčel například americký film Unlocked s Michaelem Douglasem, kdy tu filmaři za služby, nájmy a výplaty utratili na 120 milionů korun, či pokračování seriálu BBC Mušketýři.

Filmaři BBC v Česku podle Claussové při práci na první řadě seriálu utratili téměř 253 milionů korun a získali zpět 50,5 milionu. Zaměstnali 130 českých členů štábu, 3000 komparzistů a přes 2000 živnostníků a malých a středních podniků jako dodavatelů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.