Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Babiš prověří, zda registr úředních budov není předražený

Investice 24.11.2014 | 17:22 0 Komentářů

Organizace Acta non verba tvrdí, že celkové náklady mohou dosáhnout až dvou miliard, ačkoli skutečná cena systému je jen v řádu desítek milionů.

Babiš prověří, zda registr úředních budov není předražený

Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) zadal audit Centrálního registru administrativních budov, jehož zřízení stálo čtvrt miliardy korun. Informace neziskové organizace Acta non verba potvrdil mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

Podle Acta non verba přijde registr i s náklady na provoz do roku 2019 na dvě miliardy korun. Ministerstvo ale odhady organizace komentovat nechtělo, celkové výdaje spojené s registrem má ukázat až zmíněný audit.

„Ministr zadal ověřit podmínky smlouvy a přínosy a náklady systému,“ sdělil Ležatka. Už prověrka provedená krátce po nástupu Babiše do funkce, tedy na začátku letošního roku, ukázala podle mluvčího ministerstva, že je Centrální registr administrativních budov využíván neefektivně.

Registr již dříve kritizoval i Nejvyšší kontrolní úřad. V systému spuštěném v roce 2012, který měl zlepšit obsazenost státních budov a pomoci snížit náklady na provoz kanceláří, nebyly podle červnové zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu zaneseny všechny objekty a u již zapsaných byly často chybné údaje. „V době nástupu ministra registr nebyl téměř vůbec naplněn. V současnosti je v něm již více než 95 procent budov, a systém tak konečně plní svou funkci,“ uvedl dnes mluvčí ministerstva.

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu zaplatil stát za registr celkem 254 milionů korun a náklady na správu registru činily za minulý rok přes 62 milionů. Organizace Acta non verba tvrdí, že celkové náklady spojené s Centrálním registrem administrativních budov od spuštění až do konce roku 2019 mohou dosáhnout až dvou miliard, ačkoli skutečná cena systému je prý jen v řádu desítek milionů. Ministerstvo odhady organizace nechtělo komentovat. „Náklady má ukázat právě nařízený audit,“ oznámil Ležatka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.