Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Babiš podpoří vyšší valorizaci penzí, jak navrhla Marksová

Investice 07.04.2014 | 15:52 0 Komentářů

Ministr už zapracoval valorizaci do návrhu rozpočtu na příští rok.

Babiš podpoří vyšší valorizaci penzí, jak navrhla Marksová

Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) podpořil návrh ministryně práce Michaely Marksové Tominové (ČSSD) na vyšší valorizaci penzí.

Babiš novinářům řekl, že valorizaci už zapracoval do návrhu rozpočtu na příští rok.

Navýšením penzí se bude ve středu zabývat vláda. Podle návrhu ministerstva práce by důchodci v Česku mohli v příštích letech dostávat přidáno víc, než nařizuje zákon.

V průměru by dostali přidáno asi 205 korun. Letos od ledna valorizace činila průměrně 45 korun, loni 137 korun.

„Podle pravidel valorizace důchodů to vychází na asi 150 korun, paní ministryně navrhuje zhruba 200 korun. Tuhle částku jsme zapracovali do návrhu rozpočtu a počítáme s ní, protože si myslíme, že v tomto případě je to průhledné a dostanou to důchodci,“ řekl Babiš s odkazem na financování zdravotnictví, které Babiš považuje za neprůhledné.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) minulý týden řekl, že návrh je v souladu s koaliční smlouvou a ČSSD jej podporuje.

Babiš: Valorizaci nemá stanovovat kabinet

Babiš ale nesouhlasí s tím, aby valorizaci případně stanovoval kabinet. „Já si nemyslím, že by vláda měla rozhodovat. Mělo by to zůstat podle starých pravidel,“ poznamenal Babiš.

Ministerstvo financí už dříve uvedlo, že nynější model, který počítá se statistickými údaji, je transparentnější. Pevné schéma navíc podle ministerstva financí „eliminuje vliv volebního cyklu“, tedy vyšší přidávání před volbami.

Podle podkladů k zákonu bude letos nejspíš inflace nízká a citelně neporostou ani reálné mzdy, penze by se tak nemusely příliš zvednout.

Resort práce proto navrhuje zvýšit od ledna důchody o 1,8 procenta, tedy v průměru asi o 205 korun. Zamýšlené přidávání by vyšlo asi na 7,1 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.