Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Babiš ovládl „výrobu“ dětí v Česku. A chystá další nákupy

Investice 24.11.2014 | 14:08 0 Komentářů

Společnost Hartenberg Holding koupila už osm klinik poskytujících umělé oplodnění, do konce roku chystá další obchody.

Babiš ovládl "výrobu" dětí v Česku. A chystá další nákupy

Praha – Podnikatel a ministr financí Andrej Babiš rozšiřuje své působení také do oblasti medicíny. Začal ve velkém skupovat především kliniky určené pro léčbu neplodnosti. Obrat jeho čerstvých zdravotnických akvizic se blíží miliardě. A ještě do konce roku se chystají obchody, které mohou vést k nárůstu o dalších 30 až 50 procent.

Andrej Babiš loni přetáhl ze skupiny Penta investičního bankéře Jozefa Janova. Loni v létě pak založili společnost Hartenberg Holding, která disponuje pěti miliardami korun. Většinu peněz dodal Babiš, čerstvý šestatřicátník Janov do fondu vložil finance vydělané během působení v Pentě, jde však řádově o desítky milionů.

„Mohl jsem si vytvořit vlastní tým a Babiš mi dává relativně volnou ruku, co se týče projektů. I když jako hlavní investor má samozřejmě právo veta,“ vysvětloval Janov před časem v Hospodářských novinách, proč Pentu opustil a vrhl se na novou příležitost. Výhodnost investic mu pomáhá propočítávat Libor Němeček, šéf akvizic Agrofertu.

Jedna z oblastí, kam Hartenberg Holding nyní masivně investuje, je zdravotnictví. Prostřednictvím firmy FutureLife skupuje ve velkém hlavně kliniky poskytující umělé oplodnění. Nyní už drží zhruba 20 procent trhu. Má šest klinik v Česku a dvě na Slovensku.

Duchovním otcem plánu na expanzi v oblasti umělého oplodnění je lékař Ladislav Zgabur. „Ten nápad jsem nosil v hlavě už delší dobu,“ podotýká Zgabur, který se v minulosti podílel na konsolidaci trhu se zdravotnickými laboratořemi. Generace lékařů, která kliniky zakládala a vlastní je, se nyní často přiblížila důchodovému věku, a tak je dobrá doba pro podobné nákupy. Základem úspěchu však bylo, že si Zgabur s Janovem porozuměli v oblasti investic. „Jeho rozhodování je konstruktivní a rychlé,“ pochvaluje si Zgabur, který v projektu vystupuje jako odborný poradce a má zároveň čtyřprocentní podíl ve FutureLifu.

Jaká zařízení Hartenberg Holding zatím koupil? Proč je jejich majitelé prodali? Jaké jsou další plány společnosti FutureLife? Kam zamíří další akvizice holdingu? Podrobnosti najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom.

Týdeník Ekonom je k dostání na obvyklých místech. Lze si jej přečíst také na internetu, na iPadu a iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.