Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Babiš investoval státní miliardy, čeká vyšší výnos než dosud

Investice 18.03.2014 | 10:28 0 Komentářů

E15: Objem vkladů státu u centrální banky klesl od ustavení vlády Bohuslava Sobotky do konce první březnové dekády o 92 procent.

Babiš investoval státní miliardy, čeká vyšší výnos než dosud

Praha – Ministr financí Andrej Babiš vybral vklady státu uložené u České národní banky a investoval je na peněžním trhu. Jak informuje deník E15, objem vkladů státu u centrální banky klesl od ustavení vlády Bohuslava Sobotky do konce první březnové dekády o 92 procent, tedy téměř o 36 miliard korun.

Informaci o umístění vkladů na peněžní trh potvrdil deníku E15 zdroj obeznámený s děním na ministerstvu. „Peníze byly investovány v situaci, kdy bylo definitivně potvrzeno, že budou potřebné později, a mohou se tedy investovat,“ uvedl.

Stát měl na účtech u centrální banky k 10. březnu roku uloženo jen něco málo přes tři miliardy korun, tedy nejméně v historii státu. Během loňského roku leželo od státu a jeho institucí u centrální banky v průměru kolem 50 miliard.

Výnosnější, ale rizikovější

Část peněz, kterou má stát u ČNB uloženu v eurech, byla podle informací deníku E15 krátkodobě investována s výnosem kolem 0,25 procenta. Standardní úročení státních peněz u centrální banky se přitom pohybuje kolem 0,04 procenta.

Jak ale upozorňuje hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil, tento relativně vysoký výnos mohou nabídnout jen tříměsíční pokladniční poukázky rizikovějších zemí, jako je například Španělsko nebo Itálie.

Pomohly dvě změny

Deník připomíná, že na peněžním trhu investovalo ministerstvo financí už dříve, nikoli však v takovém rozsahu. Kvůli legislativnímu omezení, které uvolnila až novela účinná od letošního roku, bylo možné investovat jen část volných prostředků.

Ministerstvu pomohlo také sjednocení peněžních toků státních institucí na jednom účtu v rámci státní pokladny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.