Pondělí 21. června. Svátek má Alois.

Babiš chtěl rozdělit celý zisk ČEZ, dělit se bude jen 61 %

Investice 25.06.2014 | 08:22 0 Komentářů

O rozdělení loňského zisku bude v pátek jednat valná hromada ČEZ. Stát drží zhruba 70 procent akcií podniku a inkasovat by měl okolo patnácti miliard.

Babiš chtěl rozdělit celý zisk ČEZ, dělit se bude jen 61 %

Praha – Polostátní energetická firma ČEZ vyplatí akcionářům z loňského zisku zřejmě jen 61 procent.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) sice původně navrhoval výplatu celého zisku, ale ministerstvo nakonec návrh oficiálně nepodalo. Informoval o tom deník E15.

O rozdělení zisku bude v pátek jednat valná hromada ČEZ. V případě vyplacení celého zisku by stát získal 25 miliard korun, při výplatě 61 procent dostane jen 15 miliard.

ČEZ je největší česká energetická firma a jejím většinovým akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Na výplatě celého zisku by tedy nejvíce získala státní pokladna. Stát by ovšem musel pět dnů před konáním valné hromady podat firmě protinávrh k rozdělení zisku, což podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže ministerstvo financí neudělalo, píše E15. Na stole tak podle deníku zůstal jediný návrh, a to vyplacení 61 procent nabízené vedením ČEZ.

Babiš ovšem již dříve svá prohlášení mírnil. Časopisu Týden v květnu řekl, že o vyplacení celého zisku ČEZ mluvil jen teoreticky jako o potenciálním zdroji příjmů do státního rozpočtu. Nyní už ministerstvo podle E15 nechtělo věc komentovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.