Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Babiš chce státní firmy na burze. Slibuje si desítky miliard

Investice 14.05.2015 | 10:27 0 Komentářů

Na seznamu podniků, které ministr financí plánuje částečně privatizovat, by podle něj neměly chybět Lesy ČR nebo Letiště Praha.

Babiš chce státní firmy na burze. Slibuje si desítky miliard

Praha – Ministr financí Andrej Babiš plánuje prodat části státních podílů ve strategických firmách přes burzu. Vidí v tom způsob, jak zajistit desítky miliard korun pro státní rozpočet a jak pomoci českému kapitálovému trhu. „Je to možnost, jak získat potřebný kapitál,“ řekl Babiš v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Investorům chce nabídnout například akcie podniku Lesy ČR, který obhospodařuje téměř 90 procent všech státních lesů, prodejce ropy Čepro nebo Letiště Praha – to patří Českému Aeroholdingu. „Jsou to skvělé firmy a mohly by vstoupit s primární nabídkou akcií na burzu,“ prohlásil.

Privatizace státního majetku je pro jeho hnutí ANO klíčovým tématem, na které by se ministr chtěl zaměřit i v případě, že by vyhrál sněmovní volby v roce 2017 a stal se premiérem.

„Dokonce jsem se z legrace pošťuchoval s kolegou ministrem vnitra Chovancem, že v Polsku jde na burzu i pošta, že bychom to také mohli udělat, aby získala vytoužené peníze,“ řekl Babiš. Sociální demokraté od začátku vládní spolupráce s Babišem prodej státního majetku, byť částečný, zavrhují.

Dnes se na pražské burze obchoduje jediná firma, ve které stát drží většinový podíl, a to energetická společnost ČEZ. Právě ta patří k nejvýraznějším tahounům burzy a o její akcie je zájem. Vstup dalších státních firem by přitom pražskou burzu oživil. Dlouhodobě totiž trpí tím, že na ni nové firmy nechodí nabízet své akcie, a roční objemy obchodování proto neustále klesají.

Podrobnosti čtěte v dnešních Hospodářských novinách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.