Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

Automobilový průmysl žene zpracovatele i v lednu

Makro 04.02.2014 | 08:52 0 Komentářů

Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se v lednu zlepšily. Ukázal to index nákupních manažerů, který vzrostl z 54,7 bodu na 55,9 bodu, což je nejvyšší hodnota od dubna 2011. Státní rozpočet získal v prvním měsíci letošního roku více než 45 mld. Kč. Oproti loňsku si tak polepšil o necelé 3 mld. Kč (komentář GE Money).

Nákupní manažeři již několik měsíců ukazují, že se podmínky ve zpracovatelském průmyslu zlepšují. Ostatní ekonomické ukazatele tento optimismus sice ještě plně nesdílejí, měla by to být ale pouhá otázka času. Už v listopadu jsme viděli pěkné výsledky z průmyslu, které by se měly v letošním roce ještě vylepšit.

Za lednovým zlepšením stojí v podstatě všechny sledované složky v čele s objemem výroby a množstvím nových zakázek. Poptávka ze zahraničí dokonce vzrostla na nejvyšší hodnotu za posledních 43 měsíců. Firmy si pochvalovaly především vyšší zájem z německého trhu. Tam srovnatelný index nákupčích taktéž v lednu vzrostl na bezmála tříletá maxima a jedním z klíčových faktorů je, stejně jako v případě českého barometru, zájem ze zahraničí.

Příliv zakázek pro české podniky byl v lednu natolik silný, že převážil objem produkce, a tudíž nedokončená výroba vzrostla. Na to firmy reagovaly náborem nových zaměstnanců, byť tempo nebylo tak silné jako v minulých měsících.

Snad jedinou, ale podstatnou vadou na kráse lednového průzkumu je nepřekvapivý fakt, že ceny vstupů významně rostou (nejrychleji od května 2011), což je důsledkem slabší koruny. To se sice projevuje i v cenách pro zákazníky, ale ne v plné míře. Tento fakt samozřejmě může snížit ziskovost podniků a potlačit jejich investiční aktivity. Na druhou stranu letmý pohled na statistiku vkladů a úvěrů nefinančních podniků ukazuje, že poměr mezi nimi (vklady/úvěry) byl v prosinci na nejvyšší hodnotě v historii (90 %) s tím, že od roku 2008 se objem půjček zvýšil pouze marginálně. To by naznačovalo, že podniky mají relativně dost peněz (pokud odhlédneme od jednotlivých odvětvových i segmentových rozdílností). S tím souvisí i listopadový pokles podílu klasifikovaných úvěrů.

Stát v lednu vybral 129 mld. Kč a meziročně si tak polepšil o zhruba 4 mld. Kč. Nejvíce k tomu dopomohly peníze z rozpočtu EU. Pro letošek je plánován rozpočet s příjmy o jednu miliardu nižší než 1100 mld. Kč a se schodkem 112 mld. Kč.

Ing. Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.