Pondělí 08. března. Svátek má Gabriela.

Automobilky chtějí od EU 40 miliard na ekologická auta

Evropské automobilky si chtějí půjčit 40 miliard eur od EU na vývoj aut s nižšími emisemi oxidu uhličitého.

Evropská komise navrhuje snížení emisí u aut v průměru na 130 gramů na kilometr od roku 2012. Státy s velkou pravděpodobností tento návrh odsouhlasí, automobilky však mohou mít v dobách krize se zaváděním do reality problém kvůli vysokým finančním nákladům, které jsou s tím spojeny. V dobách krize, jako je ta dnešní, totiž nemají dostatečné množství peněžních prostředků nazbyt.

Evropská komise i některé státy odmítají myšlenku půjčky od EU kvůli nedovolené podpoře, ale najdou se i zastánci návrhů, jako například Francie. Podle francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho potřebuje evropský automobilový průmysl podobnou podporu jako v USA, které poskytly automobilkám vládní záruky na úvěry do 25 miliard dolarů.

Podle údajů evropské automobilové asociace ACEA v září klesl počet registrací nových aut v Evropě o 8,2 procenta na 1,304.583 a byl nejnižší pro tento měsíc od roku 1998. Za devět měsíců roku prodej aut v zemích EU bez Malty a Kypru a na Islandu, v Norsku a Švýcarsku klesl o 4,4 procenta.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.