Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Australský dolar klesl po snížení sazeb, krátkodobý potenciál zůstává

Investice 02.10.2012 | 13:57 0 Komentářů

Australská centrální banka dnes překvapila část investorského spektra a snížila hlavní úrokovou sazbu na 3,25 %. Hlavním důvodem je zpomalování poptávky po komoditách z Asie, pokles růstu globální ekonomiky a také nižší domácí spotřeba (komentář XTB).

Úroková sazba byla snížena o 0,25 bodu a přiblížila se historicky nejnižším úrovním na třech procentech, kam klesly sazby v důsledku hospodářské krize v roce 2009.

Graf: Vývoj kurzu austraského dolaru na hlavních měnových párech – 2.10 2010 ( v %)

xtb-audusd

Australský dolar reagoval oslabením na všech hlavních měnových párech (viz graf). Podle průzkumu agentury Bloomberg se snížením úrokových sazeb počítalo pouze 6 z 28 oslovených analytiků. Australský dolar na páru s americkým dolarem dnes klesl až na 1,0297, což znamenalo čtyřtýdenní dno. Část svých ztrát však během několika hodin opět smazal. Přes pokles sazeb by však další oslabování nemuselo být nijak překotné a relativně dobrá nálada  by mohla australan držet nad paritou k americkému dolaru i nadále. V dlouhodobém horizontu však očekáváme další pokles sazeb a australský dolar by měl opět ztrácet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.