Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Australská centrální banka snížila sazby na historická minima, dolar ale roste

Investice 06.08.2013 | 14:23 1 Komentář

Očekávané snížení sazeb australské centrální banky (RBA) se dnes v ranních hodinách stalo skutečností. Hlavní úroková sazba klesla o čtvrt procentního bodu na historické minimum ve výši 2,5 %. Australský dolar však reagoval posílením o téměř 90 pips a před polednem se k americkému dolaru vyšplhal až na 0,90046 AUD/USD (komentář XTB).

Důvodem k růstu byl méně holubičí komentář guvernéra RBA, který vynechal fráze naznačující možnosti dalšího uvolňování měnové politiky. Rostoucí dolar byl také důsledxtb-aud-130806 kem spekulací, že by sazby mohly být sníženy až o 0,5 %.

Graf: Vývoj měnového páru AUD/USD za poslední dva dny (svíčkový graf, M30)

 

V pondělí klesl australský dolar k americkému dolaru až na tříletá minima 0,88470 AUD/USD po zveřejnění stagnujících maloobchodních prodejů (očekávání +0,4%). Od začátku dubna už klesl tento měnový pár o 14 % a je zdaleka nejvíce ztrátový mezi hlavními měnovými páry. Novozélandský dolar, který je druhý v pořadí, ztrácí už pouze 6 %.

Hlavním důvodem poklesu australského dolaru byly v minulých měsících klesající ceny komodit a slabá ekonomická data. Další poklesy měny očekávají velcí obchodníci podle aktuálního COT Reportu. Net-short pozice, které vyjadřují spekulace na pokles, vzrostly v minulém týdnu na historická maxima. Po aktuálním snížení sazeb bychom se mohli dočkat krátkodobé korekce negativního trendu. Medvěda se však stále setřást nepodařilo.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Jeden komentář: “Australská centrální banka snížila sazby na historická minima, dolar ale roste”

  1. drahoslav napsal:

    dobry den mam zajem o ucet neboly banku v australiji jsem zatim v ceska republice za nedlouho budu v australiji ja bich se chtel prave dovedet jestly jeto mozne dekuji telefon 721753301

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.