Středa 23. června. Svátek má Zdeňka.

Atrakce na Matějské pouti jsou bezpečnější než loni

Investice 21.04.2014 | 09:49 0 Komentářů

Kontroloři České obchodní inspekce se zaměřili na atrakce, u kterých byly v roce 2013 zjištěny závady ohrožující bezpečnost.

Atrakce na Matějské pouti jsou bezpečnější než loni

Praha – Technický stav atrakcí provozovaných na Matějské pouti na pražském Výstavišti se letos výrazně zlepšil. Konstatovala to Česká obchodní inspekce (ČOI), která letos na pouti zkontrolovala 15 atrakcí osmi provozovatelů. Inspekce kontroluje poutě každoročně od března do září.

„Všechny atrakce prošly renovací a jejich stav, zejména starších a v minulosti poměrně zanedbaných atrakcí, se výrazně zlepšil,“ uvedla Miloslava Fléglová z ČOI. Nedostatky zjistili inspektoři při kontrole jedné nové atrakce, Mini Tank Tiger. Podle Fléglové byly jen formální a provozovatel je musí ve stanovené lhůtě odstranit.

Inspektoři na Matějské pouti kontrolovali, zda byly odstraněny všechny loni nalezené závady a splněna uložená opatření. ČOI zjišťovala i to, jestli jsou zákazníci správě informováni o cenách, aby například provozovatelé neoznačovali délku jízdy jako „jedna jízda 2 až 3 minuty“. Za toto porušení loni ČOI uložila pokutu 3000 korun.

Kontroloři se zaměřili na atrakce, u kterých byly v roce 2013 zjištěny závady ohrožující bezpečnost. Loni na Matějské pouti zkontrolovali sedm provozovatelů a 13 atrakcí staršího data výroby. V šesti případech vydali zákaz provozu atrakcí do doby odstranění závad a ve dvanácti případech uložili provozovatelům, aby zpracovali technickou dokumentaci, která je třeba pro bezpečné provozování atrakce.

407 kontrol za rok 2013

ČOI kontroluje, zda mají provozovatelé atrakcí v pořádku dokumentaci o provedených technických kontrolách. Inspekce také ze zákona přímo kontroluje nové atrakce, zda splňují všechny požadavky technických norem, když jsou uváděny na trh. ČOI na poutích posuzuje i poctivost prodeje, tedy zda provozovatelé dodržují zákon o ochraně spotřebitele. Kontroly inspektoři dělají od března do září, zaměřují se na pouťové a nafukovací atrakce, lanové parky či stany pro veřejné využití.

Nejčastějšími nedostatky jsou vysoký nástup na atrakci nebo nástupní plošinu či chybějící zábrany proti neočekávanému vstupu k provozované atrakci. Někde chybí zábradlí, které snižuje riziko pádu z výšky větší než 0,6 metru. Častým nedostatkem je absence instrukcí v češtině. Nafukovací hrady a skluzavky v některých případech nejsou ukotvené, pružiny u trampolín nejsou zabezpečeny proti možnému uvíznutí končetiny.

ČOI loni provedla 407 kontrol poutí a jarmarků. Nedostatky nalezli inspektoři v 40 procentech případů. Inspekce v roce 2013 zkontrolovala například Matějskou pouť v Praze, Husitské slavnosti Tachov, poutě ve Vejprnicích v Plzni, Kutné Hoře a ohňostrojovou show v Brně. Některé kontroly proběhly i na základě žádosti obecních nebo městských úřadů.

„Pozitivním výsledkem dozoru je skutečnost, že provozovatelé atrakcí si uvědomují závažnost rizik při této podnikatelské činnosti a také následků případných úrazů, k nimž by mohlo při zanedbání stanovených povinností dojít. Proto odstraňují velmi rychle závady, na něž byli upozorněni. Nicméně u některých provozovatelů pouťových atrakcí nedostatky zejména technického rázu přetrvávají,“ dodala Fléglová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.