Pondělí 27. září. Svátek má Jonáš.

ATLANTIK FT: Posilování koruny nelze vysvětlit hedgingem ČEZu

ATLANTIK FT nepovažuje zajišťovací operace ČEZ za příčinu stále posilující české koruny, jak uvedl deník E15. Své vyjádření opírá o tři důležité argumenty.

Deník E15 dnes informoval o obřích zajišťovacích operací ČEZ v řádu desítek miliard korun v období od poloviny loňského roku do dnešních dní, což mohlo mít podstatný vliv na posilování české koruny, která v tom samém období často z neznámých důvodů bořila své hranice a posílila až na dnešní hodnotu 25,05 CZK/EUR a 16,14 CZK/USD. 

Opačný názor vyjádřila společnost Atlantik FT, která ve svém vyjádření uvedla: "I když se jedná o velmi velkou zajišťovací operaci, nepovažujeme ji pro kurz koruny za zásadní, vzhledem k pohybům měn v regionu a hloubce devizového trhu" a doplňuje: "podle posledního šetření ČNB z října 2007 totiž česká koruna denně vstoupila do transakcí v objemu asi 86 miliard Kč. Zmiňovaná transakce v objemu 80 miliard v průběhu 3 kvartálů tedy nemohla mít na devizový trh zásadní vliv."

Atlantik FT považuje zajišťovací operací ČEZ za jeden z faktorů posilování české koruny, nicméně hlavní důvody vidí hlavně v: posilování ostatních měn v regionu, což dokládá současným vývojem polského zlotého, který zaznamenává posílení kolem 9 % meziročně. Od loňského léta navíc finanční trhy zůstávají globálně ve znamení nervozity a českou korunu řada investorů, díky dlouhodobé stabilitě, vnímá jako "bezpečný přístav" ve střední a východní Evropě.

Další roli ve vývoji koruny měly tzv. carry trades , tedy operaci kdy investor si půjčí v nízkoúročené měně (CZK) a investuje do měny s vyšším výnosem. (HUF, PLN). Z důvodu nízkých úrokových sazeb byla, podle názoru společnosti Atlatntik FT, česká koruna velmi často používána k těmto operacím, čímž se zvýšila poptávka po naší měně. 

"Podle našeho názoru současné úrovně kurzu jsou nadhodnoceny, ale prudké posílení se nedá vysvětlit jedním vlivem. Spíše se přikláníme ke kumulaci několika faktorů – averze k riziku, růst úrokových sazeb, dobré výsledky české ekonomiky. V neposlední řadě je nutné si uvědomit, že v poslední době dochází k přestřelování devizových trhů nejen u české koruny ale i u hlavních měn (USD, EUR, GBP)," uvádí v závěru ATLATNIK FT.

Zdroj: ATLANTIK FT

2 komentáře: “ATLANTIK FT: Posilování koruny nelze vysvětlit hedgingem ČEZu”

    • obchodnik napsal:

      bez s tim spamem nekam, trubko. ceska zavist je neskutecna, co? moc te zere ten opcni program, vid? zkus neco delat a nesepisovat takovy kraviny a treba se taky budes mit dobre

      to admin: musi tyhle spamy tady byt? klidne to smaznete i s mym prispevkem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.