Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Asie dnes: RBA snižuje o pouhých 25 bazických bodů a AUD lehce posiluje

Investice 05.06.2012 | 10:34 0 Komentářů

Včerejší vytlačení krátkých pozic v měnových párech s EUR pokračovalo během dopolední asijské seance. EURUSD se na vlně stop příkazů rychle dostal přes 1,25 na včerejší maximum. (Komentář Saxo Bank)

Žádná zpráva pak nenastartovala růst a následné poklesy byly sotva citelné, a tak po velkou část dopolední seance tento pár osciloval kolem hladiny 1,2530.

AUD vyčkával na oznámení RBA, která snížila sazbu cash target o 25 bazických bodů na 3,50 %. Většina investorů toto snížení očekávala, i když někteří počítali spíše s pohybem o 50 bazických bodů. V doprovodném prohlášení australské centrální banky zaznělo, že za snížením sazby stojí výhled domácí ekonomiky, očekávání dalšího oslabení v Evropě a další zpomalení růstu v Číně. Po oznámení, které smazalo naděje na snížení o 50 bazických bodů, AUD posiloval.

Co se týče ostatních makrodat, index nákupních manažerů ve službách čínské HSBC zpevnil z 54,1 na 54,7 – tento index meziměsíčně vzrostl již podruhé za sebou a počtvrté vzrostl jeho 3měsíční průměr. Australský sektor služeb v květnu naopak nadále klesal, avšak o něco mírněji než v dubnu (43,5 z 39,6). Deficit australského běžného účtu platební bilance v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl, protože stagnující poptávka po komoditách způsobila pád cen. Deficit stoupl na 14,892 mld. AUD a obchodní bilance se z přebytku 2,2 mld. AUD propadla do deficitu 3,0 mld. AUD.

Uzavírání krátkých pozic v EUR včera pokračovalo, přičemž likviditu během evropské obchodní seance navíc snížily i oslavy královnina jubilea ve Velké Británii. Země G7 oznámily, že na dnešek uspořádají mimořádný konferenční hovor týkající se dluhové krize v EU a naděje na řešení „mávnutím kouzelné hůlky“ daly jednotné měně křídla. Z MMF zazněla chvála Portugalska za jeho pokrok v reformním úsilí, což také přispělo k posílení eura, avšak úvahy agentury S&P týkající se pravděpodobnosti 1:3, s jakou Řecko opustí eurozónu, učinily z růstu jen krátkodobou záležitost.

Zveřejněná americká data se omezila na podnikové objednávky za duben, z nichž vyplynulo, že objednávky oproti předchozímu měsíci klesly o 0,6 %, a revizi březnových údajů směrem dolů, což je další známkou globálního zpomalování. Reakce trhů byla prakticky nulová. Wall Street uzavřel obchodování se smíšenými výsledky. DJIA ztratil 0,14 %, ale S&P i Nasdaq si polepšily o 0,01 % a 0,46 % v tomto pořadí.

Andrew Robinson, Saxo Bank

Tagy Asie měny RBA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.