Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Argentina vysílá do USA delegaci kvůli sporu s věřiteli

Investice 01.07.2014 | 07:00 0 Komentářů

Pokud by se Argentina s věřiteli nedohodla, hrozí zemi podle médií katastrofický scénář.

Argentina vysílá do USA delegaci kvůli sporu s věřiteli

Buenos Aires – Argentina má počínaje úterým 30 dní na vyřešení sporu s věřiteli, kteří se po jejím státním bankrotu v letech 2001 a 2002 odmítli zapojit do restrukturalizace jejího státního dluhu. Pokud se tak nestane, ocitne se podruhé za 13 let v platební neschopnosti.

Argentinské ministerstvo hospodářství nicméně podle agentury Reuters oznámilo, že vysílá do New Yorku delegaci s prostředníkem, kterého stanovil americký soud, aby pomohl dosažení dohody.

„Ministerstvo hospodářství informuje, že ustavilo výbor, který se s prostředníkem sejde 7. července,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení. Podrobnosti o složení delegace ale neuvedlo.

Pokud by se Argentina s věřiteli nedohodla, hrozí této jihoamerické zemi podle médií katastrofický scénář. List The Wall Street Journal uvedl, že země pravděpodobně nebude schopná platit své závazky, pokud věřitelům do konce července peníze nevyplatí.

Verdikt: Vyplaťte 1,33 miliardy dolarů

Argentina dosud odmítá jednat o urovnání sporu s věřiteli, kteří se odmítli zapojit do restrukturalizace jejího státního dluhu. Argentině v pondělí vypršel termín pro splátku restrukturalizovaných dluhopisů.

Americký soud však tuto úhradu zakázal, pokud Argentina nezaplatí rovněž držitelům nerestrukturalizovaných dluhopisů. V pátek soud vyzval Argentinu k dalším jednáním s těmito věřiteli.

Kvůli sporu s věřiteli nemá Argentina přístup na mezinárodní finanční trhy. Argentina se v minulém desetiletí dohodla s majiteli zhruba 93 procent dluhopisů na restrukturalizaci dluhu, v níž věřitelé dostali za jeden dolar dluhu 25 až 29 centů.

Malá část věřitelů, včetně fondu NML, se ale rozhodla požadovat soudní cestou plnou hodnotu dluhopisů.

Argentina by podle verdiktu amerického soudu měla vyplatit žalujícím věřitelům 1,33 miliardy dolarů (2,7 miliardy Kč) plus úroky. Argentina to však odmítá v obavě, že k několika žalujícím hedgeovým fondům se připojí i další věřitelé, kteří nepřistoupili na výměnu dluhopisů.

Celková nárokovaná částka by tak mohla podle vlády dosáhnout 15 miliard dolarů, tedy více než poloviny současných argentinských devizových rezerv.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.