Pondělí 28. září. Svátek má Václav.

Argentina uvolnila kontrolu měny a tok kapitálu

Investice 17.12.2015 | 11:58 0 Komentářů

Argentina ve středu uvolnila kontrolu kurzu pesa, tok kapitálu a občané a firmy budou moci snadněji nakupovat americký dolar. Zrušení regulace toků kapitálu byl očekávaným krokem nově zvoleného argentinského prezidenta Mauricia Macriho, který po dvanácti letech ukončil vládu levice.

V současné době je oficiální kurz argentinského pesa 9,8275 pesa za dolar. Černý trh si držel kurz 14,40 pesa za dolar. Oficiální kurz měny by měl s uvolněním oslabit a přiblížit se kurzu tržnímu, který argentinský ministr financí Alfonso Prat-Gay odhaduje kolem úrovně 14 peso za dolar.

„Dovážet nyní bude moci, kdo bude chtít, a dolary si bude moci kupovat, kdo je bude chtít,“ řekl argentinský ministr financí. Mělo by dojít k posílení argentinského vývozu a růstu argentinské ekonomiky.

Třetí největší latinskoamerickou ekonomiku v posledních letech vedl Néstor Kirchner, po kterém se funkce ujala jeho manželka Cristina Fernándezová. Jejich politika zvyšování sociálních výdajů přivedla zemi k vysoké inflaci, růstu rozpočtového schodku a ekonomické stagnaci.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.