Čtvrtek 03. prosince. Svátek má Svatoslav.

Ani úrok 365 % nemusí být nemravný, rozhodl soud

Investice 27.11.2009 | 14:08 0 Komentářů

Velký senát Nejvyššího soudu rozhodl, jak posuzovat spory mezi podnikateli o nepřiměřené vysoké smluvní pokuty

Brno – Smluvní pokuta s ročním úrokem 365 procent není automaticky nemravná a v určitých případech ji musí podnikatelé zaplatit.
Spor o pět tisíc korun, které kvůli nezaplacené faktuře za deset let narostly o 4000 procent, přiměl velký senát Nejvyššího soudu k důležitému rozhodnutí, ze kterého plyne i pro další případy, jak vysoká může být smluvní pokuta mezi firmami.
Dobré mravy vs. spravedlnost
Velký senát, který určuje závazná pravidla pro celou soudní praxi, posuzoval šest let trvající spor dvou podnikatelů a firmy z Brna. Společně uzavřeli smlouvu, podle které v případě neplacení faktur naskočí smluvní pokuta: jedno procento za každý den, kdy nebude dluh uhrazen.
Případ se vlekl dlouho. Jen městský soud v Brně ho projednával dvakrát. Poprvé rozhodl, že smluvní pokuta platí a firma má kromě pěti tisíc zaplatit i pokutu 72 tisíc korun. Napodruhé ale rozhodl jinak. „Tak vysoká pokuta je v rozporu s dobrými mravy… a jelikož se tento právní úkon příčí dobrým mravům, je uvedené ujednání o smluvní pokutě absolutně neplatné,“ napsali soudci ve zdůvodnění verdiktu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.