Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Analytik varuje: Růst mezd se může časem dostat nad možnosti ekonomiky

Makro 01.08.2017 | 10:25 0 Komentářů

Ministerstvo financí zlepšilo odhad růstu české ekonomiky pro letošní rok na 3,1 procenta a pro rok 2018 na 2,9 procenta. Důvodem je nízká míra nezaměstnanosti a růst spotřeby domácností způsobený i zvyšováním mezd.

„Domácnosti podle ministerstva financí zdaleka nevyužijí celý růst svých příjmů ke zvýšení spotřeby, ale nemalou část ušetří. Spotřební chování domácností má tedy šanci rozhodnout, zda nebude růst HDP ještě vyšší,“ komentuje predikci ministerstva ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

„Co považuji za ne úplně pozitivní je, že vláda šla v posledních letech odborům příliš na ruku, místo aby se snažila o vyváženou roli v tripartitě. Tato pozice umožnila odborům začít hrát s vyššími kartami. Tlak na růst mezd tak eskaloval a vzhledem k setrvačnostem trhu práce je pravděpodobné, že se časem dostane nad možnosti ekonomiky,“ doplnil Pavel Sobíšek.

Vývoj ekonomiky by mohl negativně ovlivnit podle ministerstva financí brexit zpomalení růstu čínské ekonomiky či problémy italského bankovního sektoru.

Zdroj: E15.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.