Sobota 05. prosince. Svátek má Jitka.

Analytik: Naříkání na silnou měnu nemá logiku

Investice 09.10.2009 | 16:04 0 Komentářů

Události na finančních trzích pohledem analytika

Pohledem analytika – Americký dolar se v minulém měsíci dostal opět po delší době pod prodejní tlak a začal se propadat ke většině světových měn. Jen k euru se například dostal na své roční minimum, zatímco na páru s japonským jenem klesl až na dosah svého čtrnáctiletého minima.
Reakce na tento vývoj na sebe nenechala dlouho čekat. Například prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet mluvil o „extrémní důležitosti“ silné americké měny pro stabilitu světové ekonomiky. Takto většinou reaguje v situaci, kdy je znepokojen posilováním evropské měny. 
Ještě hlasitěji proti oslabujícímu dolaru vystoupili někteří japonští politici. Například ministr financí Hirohisa Fujii obchodníkům připomněl, že nedávné zpevnění japonské měny proti dolaru bylo až příliš silné a ministerstvo financí může začít jednat. Slovem jednat přitom nemyslel nic jiného než intervenci ve prospěch oslabení japonské měny.
Nespokojenost z vývoje české měny zněla v tomto týdnu také z úst šéfa České národní banky Zdeňka Tůmy, který pohrozil koruně intervencí. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.