Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Analytik: Doufám, že místo rušení pilíře připraví vláda zásadní změny. Pak musí ještě přesvědčit finanční poradce, bez nich neuspěje.

Penze 25.06.2014 | 12:52 0 Komentářů

Zrušit, nebo ne? Jak přitom postupovat? Tyto otázky řeší v posledních dnech vláda v souvislosti s druhým důchodovým pilířem. K jeho kritikům v současné podobě patří už od počátku ředitel finančně poradenské společnosti DataLife Petr Temelkov. Podal kvůli tomu dokonce stížnost k České národní bance pro podezření z klamání spotřebitele.

Druhý důchodový pilíř je sice nutností, ale pokud by měl zůstat v této podobě, tak jeho zrušení považuji za správné. Nicméně stále doufám, že zvítězí zdravý rozum a místo rušení připraví vláda zásadní změny v čerpání naspořených peněz, výpovědi smlouvy i některých dalších pravidel. A druhý pilíř tak začne plnit svůj účel. Tvůrci dalších návrhů by si měli uvědomit, že i člověk po šedesátce chce žít plnohodnotným životem.

K tomu, aby začal druhý pilíř fungovat, je potřeba ještě jedna zásadní věc: přesvědčit o jeho výhodnosti finanční poradce. Pokud produkt nezačnou doporučovat svým klientům, zájemců o druhý pilíř nepřibude. Je to stejné jako s každým jiným finančním produktem – je jen málo klientů, kteří se rozhodují sami. Podívejte se jen na to, kolik lidí má například své peníze na běžném účtu bez jakéhokoliv zhodnocení, i když by je mohli uložit lépe. Neudělali to, protože je k tomu nikdo nepřesvědčil, respektive jim srozumitelně nevysvětlil co, proč a jak mají udělat.

Petr Temelkov, výkonný ředitel finančně poradenské společnosti DataLife, s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.