Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Analytici se shodují, ČNB devizové intervence prodlouží

Makro 02.02.2015 | 13:09 0 Komentářů

Analytici se shodují, že Bankovní rada ČNB ve čtvrtek na svém zasedání rozhodne o prodloužení režimu devizových intervencí minimálně do konce roku 2016, a to zejména kvůli nízké inflaci. ČNB zatím hovořila o ukončení intervencí nejříve v roce 2016.

O možném posunutí termínu ukončení intervencí se zmínil minulý týden guvernér ČNB Miroslav Singer i viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. „Bankovní rada tak určitě zachová hladinu kurzového závazku na současné výši 27 Kč/EUR. K čemu však s velkou pravděpodobností dojde je prodloužení intervenčního závazku ke konci roku 2016,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

„Předpokládám, že výhled na udržení intervencí se opět prodlouží. Prozatím se mluví o roku 2016. Je možné, že se posune ještě dál do začátku roku 2017. Nyní je hlavní otázka, kdy a jak se nastartuje inflace v Evropě. To zásadním způsobem ovlivní i Česko a také rozhodování ČNB,“ uvedl analytik Home Credit Michal Kozub.

„Jelikož poslední predikce ekonomického vývoje naznačují, že nízká inflace s námi pravděpodobně vydrží o něco déle, mohli by i centrální bankéři prohlásit, že měnové intervence budou pravděpodobně trvat i v první půlce roku 2016. Je téměř jasné, že rekordně nízké úrokové sazby a kurz koruny k euru nad hodnotou 27 vydrží celý letošní rok,“ dodal analytik Ge Money Bank Petr Gapko.

Zdroj: Finančnínoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.