CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

25. 06. 2008

0 komentářů

Analytici Erste Bank: “Věříme ve zlato.”

 


 

Aktuální zlatá horečka má řadu příčin. Jedním z nejdůležitějších faktorů je pokles důvěry v americkou ekonomiku. Chronicky slabý dolar, krize amerických hypotečních úvěrů, obavy ze stále rostoucí inflace a rychlého nárůstu peněžních zásob zneklidnily investory a do drahých kovů se tak přelily miliardové sumy.  “Silný nárůst poptávky po špercích v Indii a na Středním východě, masivní zvýšení objemu peněžních zásob, pokles prodeje v centrálních bankách a neustálý pokles důlní produkce, to je jen neúplný výčet faktorů, které způsobily nárůsty kurzů zlata na burze”, konstatuje Ronald-Peter Stöferle, analytik mezinárodních akcií Erste Bank .

Příznivé prostředí pro investice do zlata přetrvá dle mínění analytiků i nadále

Zatímco akciím po více než 20 let jasně dominovaly suroviny, od roku 2000 se situace změnila. Současné turbulence na burzách toto paradigma potvrzují. Zatímco hodnota etablovaných světových indexů od roku 2000 povětšinou klesala, cena zlata postupně rostla.

Propast mezi nabídkou a poptávkou lze překlenout pouze nárůstem cen

Celková roční poptávka po zlatě činí přibližně 3 600 tun, zatímco v dolech se ročně vytěží pouze 2 450 tun (což je nejnižší hodnota od roku 1996). Deficit je kompenzován prodejem v centrální bance a recyklací (tzv. Scrap gold/recyklované zlato). Zatímco centrální banky využily vysoké ceny zlata ve druhé polovině  roku 2007 k částečnému prodeji svých zásob, byla tato situace na druhé straně vykompenzována stálým poklesem těžby a nižší nabídkou recyklovaného zlata.

REKLAMA

Na základě vyšší poptávky ve srovnání s předchozím rokem došlo v roce 2007 k dalšímu nárůstu rozdílu mezi nabídkou a poptávkou, přičemž k silnému nárůstu poptávky v minulém roce došlo především ze spekulativních důvodů: “Zatímco by v roce 2008 mohlo dojít k mírnému poklesu poptávky po špercích a v oblasti průmyslu, budou centrální banky v Rusku, v Číně a v arabském regionu stále intenzivněji usilovat o snížení své závislosti na dolaru, což by mohlo vést k dalšímu zvýšení ceny zlata, a to i v případě, pokud by (Petro)dolar tvořil pouze malé procento investic v souvislosti se zlatem. Počítáme proto s dalším nárůstem ceny zlata,” dodává Stöferle. 



Zlato má několik specifických vlastností: je zároveň peněžním aktivem a surovinou, chrání před inflací, zajišťuje kurz dolaru a je také výborným nástrojem k diverzifikaci, jelikož jeho zásoby jsou omezené a má nízkou korelaci vůči ostatním druhům aktiv. Tuto vlastnost zdůraznil již Alan Greenspan ve svém projevu „Zlato a ekonomická svoboda“: „USA by si měly hlídat své zásoby zlata. (…) Zlato stále ještě reprezentuje nejvyšší formu platby na světě. Během války, v roce 1944, bylo zlato jediným platidlem, za které mohlo Německo nakupovat materiál. V extrémních případech nebude papírové peníze akceptovat nikdo, naopak zlato bude vždy akceptovaným platebním prostředkem.“

Sekulárních býčí trhy jsou i nadále intaktní, šance převyšují rizika

Pozitivní vyhlídky přetrvají s největší pravděpodobností po zbytek roku 2008 a do dalšího období. Momentálně by mohlo cenu zlata oslabit pouze masivní zvýšení úrokových sazeb, což je na rozdíl od situace v roce 1980 velmi nepravděpodobné. Koncem sedmdesátých let se tehdejšímu předsedovi Fedu, Paulu Volckerovi, podařilo ukončit období vysoké inflace v USA pouze masivním zvýšením úrokových sazeb. Nominální úrokové sazby tenkrát činily 20 %, reálné sazby 8 %. USA patřily v roce 1980 k netto věřitelům s kladnou obchodní bilancí, od té doby se ovšem situace rapidně změnila. Dluhy soukromých domácností, ale i veřejného sektoru pomalu dosahují alarmujících dimenzí. Výrazné brzké zvýšení úrokových sazeb je tak za současného vedení velmi nepravděpodobné, což by mělo budoucímu růstu cen zlata zajistit dobrou výchozí pozici. “V současné konsolidaci vidíme vhodnou příležitost k nákupu a očekáváme středně až dlouhodobě vyšší cenu zlata. V roce 2008 by měla být opět výrazně překročena magická hranice 1000 USD/unce, od třetího a čtvrtého čtvrtletí by měly podpořit kurs také sezónní faktory.Věříme, že investoři najdou v roce 2008 i později velmi atraktivní profil šancí k rizikům. Prvním milníkem je překročení hranice 1 200 USD, z dlouhodobého pohledu vidíme překonání historického maxima 2 300 USD (očištěno o inflaci) za možné ”, tvrdí Ronald-Peter Stöferle .

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz