Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Analytici: ČNB zvýší sazby ve čtvrtek, nebo v květnu

Investice 25.03.2019 | 13:06 0 Komentářů

Jestliže Bankovní rada České národní banky nezvýší úrokové sazby na čtvrtečním zasedání 28. března, učiní tak v květnu. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK.

Důvodem pro růst sazeb je podle odborníků slabá koruna a vývoj na trhu práce. Na druhou stranu proti hraje nejistota ohledně vývoje v zahraničí, především otázky kolem brexitu nebo zhoršení výhledu vývoje německé ekonomiky. Čtvrteční výsledek rozhodnutí Bankovní rady České národní banky je tedy nejisté.

Bankovní radu ČNB čeká ve čtvrtek těžké rozhodování. Na jedné straně rovnice stojí slabá koruna a přehřátý trh práce, generující inflační tlaky. Na druhé straně je patrná slábnoucí zahraniční poptávka. Pokud ČNB sazby nezmění tento čtvrtek, předpokládám její první a poslední akci pro letošní rok v květnu,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Pro zvýšení sazeb bude podle mě v březnu konkrétně hlasovat stejná dvojice jako v únoru, tedy Vojtěch Benda a Aleš Michl. Zbylá pětice centrálních bankéřů včetně guvernéra Jiřího Rusnoka bude podle mě naopak opět hlasovat proti zvýšení sazeb, když u těchto členů bankovní rady převáží zmíněný opatrnostní přístup s ohledem na vnější rizika,“ řekl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Březnový průzkum důvěry asi nebude pro ČNB tou nejzásadnější informací při jejím rozhodování, přesto i tento průzkum je na pomyslných miskách vah argumentem ve prospěch stability úroků ČNB na nadcházejícím zasedání bankovní rady,“ doplnil Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Zdroj: ČTK

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.