Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Analytici: ČNB ve čtvrtek sazby zvýší

Banky 30.01.2018 | 13:31 0 Komentářů

Další zvýšení úrokových sazeb ČNB by nás ve čtvrtek podle analytiků nemělo minout. Základní úroková sazby by měla vzrůst o 0,25 procentního bodu na 0,75 procenta. ČNB také na čtvrtečním zasedání zveřejní poprvé od zahájení intervencí v roce 2013 odhad kurzu koruny k euru.

„Nadcházející zasedání bankovní rady nebude žádná ´detektivka´. Radní kývnou pro další zvýšení sazeb, od srpna, kdy se zpřísňováním své měnové politiky v současné fázi začali, již v pořadí třetí,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.

Důvod pro zvyšování sazeb je podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka prostý: Vývoj domácí ekonomiky je až na drobné odchylky téměř v souladu s listopadovou makroekonomickou prognózou ČNB. Kromě toho platí, že se česká ekonomika stále více přehřívá, přičemž v některých případech, jako například na pracovním trhu, již hoří. Současný stav české ekonomiky si tak jednoznačně říká o další zvýšení sazeb.“

Investoři ale hoří nedočkavostí především na odhad ČNB o vývoji kurz koruny.  „ČNB chce tímto krokem trhu poskytnout více informací o zamýšleném utahování měnové politiky. Pokud by totiž koruna v realitě neposilovala tolik, jak ČNB přepokládá, byl by to pro trh signál, že centrální banka může zvyšovat úrokové sazby rychleji, než čeká její prognóza, a naopak,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.