CZK/€ 24.530 -0,08%

CZK/$ 25.120 -0,24%

CZK/£ 28.179 +1,29%

CZK/CHF 25.393 -1,11%

07. 10. 2010

0 komentářů

Analytici České spořitelny předpovídají české ekonomice v následujícím roce 2% růst

 


 

 

Analytici České spořitelny očekávají, že světová ekonomika bude pokračovat v oživování ve zbývajících měsících roku, i když pomalejším tempem než tomu bylo ve 2. pololetí 2009 a v 1. pololetí 2010.

"Vedle absence jednorázových efektů (obnovy zásob a odložené poptávky) bude důvodem pro pomalejší tempo zejména stále nejistý spotřebitel a slabý trh práce (v rozvinutých zemích) a zpomalování rychle rostoucích trhů (Číny)," říká Martin Lobotka, analytik České spořitelny. „Japonský scénář“ (t.j., střídání recesí a chabých růstů) pro globální ekonomiku není na programu dne," doplňuje Lobotka.

Hlavním tahounem Evropské měnové unie (EMU) zůstanou podle analytiků ČS ekonomiky Německa a Francie, z čehož bude těžit také český průmysl. Naopak jižní státy budou stále trpět pod tíhou dluhů a strukturální slabosti.

„Česká ekonomika poroste v roce 2011 o 2 %, tahounem budou zejména export a fixní investice. Spotřeba  domácností oproti tempu oživování v 1. polovině 2010 zpomalí, zůstane ale i navzdory vyšším regulovaným cenám, osekávání sociálních dávek a snižování mezd ve veřejném sektoru v černých číslech,“ uvedl David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

REKLAMA

Koruna by v příštím roce měla zejména díky vyššímu růstu v ČR než v EMU dále posílit (ČR profituje ze strukturálně zdravějšího Severu Eurozóny), průměrná hodnota dosáhne 24,3 Kč za euro. "Nečekáme další pokles sazeb ČNB. Naopak, v bankovní radě se formuje tábor jestřábů zvažující zvýšení sazeb. Nicméně, opatrnost ČNB, nejistota spojená s budoucností, silná koruna a momentálně nízká poptávková inflace brání růstu sazeb již v letošním roce," říká Martin Lobotka. V roce 2011 tak sazby ČNB podle makroprognózy ČS vyrostou zhruba maximálně o 75 bazických bodů na 1,50 %," .

Zdroj: Tisková zpráva České spořitelny

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.