Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Americký trh práce je na tom hůře, než to na první pohled vypadá

InvesticeMakro 08.10.2012 | 14:25 0 Komentářů

Páteční data z amerického trhu práce vyzněla pozitivně. Nezaměstnanost klesla z 8,1 % na 7,8 %, a přestože počet nových pracovních míst dopadl podle očekávání, revize výsledků minulého měsíce vlila investorům optimismus do žil. Ne všechny indikátory pracovního trhu se však zlepšují (komentář XTB).

Procento zaměstnaných k celkové americké populaci, měřené pomocí Employment to Population ratio, zůstává poblíž devětadvacetiletých minim a ani tvorba nových pracovních míst situaci zatím nezlepšila.

xtb-trh-prace-usa

Graf: Vývoj míry nezaměstnanosti (modrá – levá osa) a Employment to Population Ratio (červená – pravá osa) od roku 1998.

Employment to Population Ratio vystoupal na historická maxima v dubnu 2000, když dosáhl na úroveň 64,7 %. Na základě aktuálních dat se index pohybuje na 58,7 % – jen krůček nad mnohaletými minimy na úrovni 58,2 %.

Navíc výpočet míry nezaměstnanosti, která vyjadřuje počet lidí hledající práci na celkové pracovní síle, je ovlivněn narůstajícím počtem lidí, kteří opouštějí pracovní trh a vypadávají tak ze statistik. Pokud by dnes byla míra participace na pracovním trhu jako před krizí, míra nezaměstnanosti by byla nad jedenácti procenty. Zlepšení amerického trhu práce je tak více chimérou než realitou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.