Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Americký trh práce a pojistka jménem ECB vzpruhou pro riziková aktiva

Banky 06.08.2012 | 09:40 0 Komentářů

Americký trh práce na tom není vůbec tak špatně, jak by napovídaly některé předstihové ukazatele – třeba v podobě podnikatelských nálad. V pátek odpoledne zveřejněný přírůstek pracovních míst ve výši 163 tisíc v měsíci červnu byl až nečekaně silný, takže je otázkou, zdali zvěsti o výrazném zpomalení největší ekonomiky světa nejsou tak trochu předčasné. (Komentář ČSOB)

Americká ekonomika možná neupaluje vpřed nějakým bláznivým tempem, ale budou-li přírůstky pracovních sil i v dalších měsících výrazně převyšovat úroveň 120 tisíc, pak by růst neměl již dále zpomalovat.

Trhy s rizikovými aktivy pochopitelně přivítaly jednoznačně pozitivní makroekonomické číslo s tím, že v následujících dnech a týdnech se zřejmě nemusí obávat, že by dorazil drastický výprodej. Pokud jde totiž o eurozónu, tak momentálně dva nejvíce zranitelné články – Řecko a Španělsko, by mohly na chvíli přestat “zlobit”, neboť rozhovory Athén s MMF se ukazují jako „produktivní“ a španělský stát nebude do konce měsíce emitovat žádné dluhopisy.

Z druhé strany pak příslib Fedu a ECB (v tomto případě podmíněný možností kooperovat s fondy EFSF a ESM) k tomu, že zakročí v případě dalšího zhoršení tržní, resp. makroekonomické situace, momentálně funguje rovněž jako velmi dobrá pojistka proti tomu, aby došlo k nečekané razantní negativní korekci rizikových aktiv. A to by mělo platit i středoevropských trzích, kterým se v poslední době skutečně daří.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.