Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Americké sankce tentokrát zaskočily rubl, který spadl na dvouletá minima

Investice 10.08.2018 | 16:06 0 Komentářů

Pád ruského rublu je jen dalším důkazem toho, že na rozvíjejících se trzích přituhuje. Po uvalení nových amerických sankcí (v reakci na britskou kauzu “novičok”) se rubl propadl na nejslabší úrovně za poslední dva roky a zdá se, že výprodeje nemusí být u konce. Přitom samotná věcná podstata opatření na první pohled nevypadá tak “děsivě”.

Od 22. srpna začnou být postupně omezovány vývozy řady amerických technologií, které by mohly v nepovolaných rukou ohrozit americkou bezpečnost. Přímý dopad takových opatření na ruskou ekonomiku není bezesporu velký. V očích globálních investorů ale ukazuje na ochotu americké strany postupovat proti Rusku odvážněji. A to vše v měsíci, kdy republikáni a demokraté začali v americkém Kongresu připravovat nové sankce v reakci na vměšování Ruska do posledních prezidentských voleb. Ty by eventuálně byly pro Rusko bolestivější, protože by mohly napřímo zasáhnout největší ruské banky.

Celkově je ale takto negativní reakce rublu na sankce něčím novým. Něčím, co do značné míry odráží o poznání horší náladu na všech rozvíjejících se trzích. Těm jednoduše investoři ve světle vyšších amerických sazeb a posilujícího dolaru odpustí daleko méně než před rokem.

Pod tlakem je delší dobu řada z nich – od turecké liry po čínský juan. A v takovém prostředí reaguje ruský rubl na nové kolo sankcí o poznání citlivěji než v minulosti. A jeho problémy budou zpětně opět pro řadu investorů důvodem, proč “utíkat” zpátky do dolarů…

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.