Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Americká vláda zavírá úřady, co to znamená pro ekonomiku?

Makro 01.10.2013 | 10:07 0 Komentářů

Americká federální vláda poprvé po sedmnácti letech částečně omezí svůj provoz. Do dnešní půlnoci se nepodařilo najít dohodu na prodloužení financování americké vlády pro tento rok. Republikány ovládaný Kongres toho využíje k tlaku na odložení Obamovy zdravotnické reformy. Prezident i Senát jsou ostře proti. Úderem dnešní půlnoci řada federálních úřadů přestane fungovat (komentář ČSOB).

Postiženy budou pouze aktivity federální vlády, které podléhají schválení Kongresu. To je zhruba třetina všech federálních výdajů. Z nich budou zmraženy ty, které mají nálepku nezbytné (zhruba polovina). Celkově to může znamenat, že platy přestane dostávat asi 800 tisíc zaměstnanců. V minulosti nebyly vládní úřady nikdy zavřené příliš dlouho (2 dny). I tentokrát očekáváme, že federální úřady nezůstanou paralyzovány déle než pár dní. Celá akce se podobně jako v devadesátých letech může obrátit proti republikánské straně, protože uzavření vládních úřadů vyvolává značný odpor veřejnosti. Řada republikánských kongresmanů také podle Financial Times neoficiálně přiznala, že jí je současná taktika boje s Obamovou zdravotní reformou proti srsti.

Dopady několika denního uzavření federálních úřadů do HDP by neměly být dramatické. Odhady se pohybují od –0,1 do –0,3 procentního bodu na HDP. Uzavření federálních úřadů také znamená, že v tomto týdnu nemusí být zveřejněna řada klíčových amerických čísel – podnikatelská nálada v průmyslu a páteční statistiky z trhu práce. I když současné peripetie okolo prodloužení financování jsou nepříjemné, pravé drama může zažít Amerika s debatou ohledně navýšení dluhového stropu. Bez dohody by hrozil Spojeným státům technický bankrot. To je sice nepravděpodobné, ale neschopnost dohodnout se na prostém prodloužení financování, zvyšuje u řady investorů hladinu adrenalinu v krvi. Na dluhový strop navíc mají Spojené státy narazit již 17. října. Pokud nyní bude část federálních úřadů uzavřena, výdaje vlády se zpomalí, a na dluhový strop se narazí o něco později. Těžko to ale bude déle než na konci října.

Napětí v nadcházejícím měsíci pravděpodobně negativně dopadne na americký dolar a akciové trhy. Svojí daň si může vybrat i ve střední Evropě – tradičně nejzranitelnější je forint a zlotý, česká koruna by měla zůstat relativně imunní.

Jan Bureš, hlavní ekonom Ery

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.